Kubánci budú môcť kupovať a predávať nehnuteľnosti

Kubánci budú môcť kupovať a predávať nehnuteľnosti Delegáti zjazdu Komunistickej strany Kuby.Foto: SITA/APHAVANA 19. apríla (WEBNOVINY) – Kuba povolí svojim občanom súkromné vlastníctvo a obchodovanie s ním, majetok však nebudú smieť hromadiť. Prvýkrát od komunistickej revolúcie v roku 1959 tak budú môcť Kubánci predávať a kupovať nehnuteľnosti vrátane bytov. Doteraz mohli byty len presunúť na svojich potomkov alebo ich meniť podľa komplikovaného a značne skorumpovaného systému. Končí sa tiež mesačný prídelový systém, na základe ktorého si mohli kupovať základný tovar vrátane potravín za štátom dotované ceny. Prezident Raúl Castro nazval tento systém "neznesiteľným bremenom".

Kubánska komunistická strana na svojom zjazde v pondelok schválila súbor ekonomických opatrení, ktoré majú zachrániť tamojšie centrálne plánované hospodárstvo pred kolapsom, no zároveň uvoľniť pravidlá na súkromné podnikanie. Tisícka delegátov, ktorí sa od soboty do utorka stretávajú v Havane, odsúhlasila okolo 300 reformných návrhov, ktoré zahŕňajú aj hromadné prepúšťanie štátnych zamestnancov alebo decentralizáciu poľnohospodárskeho sektora. Mnohé z opatrení komunistické vedenie zaviedlo už v uplynulých mesiacoch a ich schvaľovanie bolo len formalitou.

V štátnej a verejnej správe sa zruší asi milión pracovných miest, čím sa značne znížia štátne výdavky. Decentralizácia poľnohospodárstva a prerozdelenie časti poľnohospodárskej pôdy malým farmárom má zvýšiť domácu výrobu potravín, keďže vláda vynakladá veľké prostriedky na ich dovoz. Reformy nerušia štátom riadené a plánované hospodárstvo, len úlohu štátu limitujú. Vláda by mala zvýšiť podporu pre súkromné podnikanie a štátne podniky by mali dostať väčšiu samosprávu. Reformy zahŕňajú aj podporu zahraničných investícií a zvýšenie počtu kategórií, v ktorých bude možné súkromne podnikať.

Ako píše BBC, priemerný plat na Kube predstavuje 20 dolárov (12 eur). Primerané životné podmienky sú zabezpečené vysokými štátnymi dotáciami v oblasti potravín, bývania, zdravotníctva a školstva, čo je však neudržateľná situácia pre štát, ktorý si už túto štedrosť nemôže dovoliť.

Ešte v sobotu Raúl Castro oznámil, že mandát vysokých štátnych a politických funkcií bude obmedzený na dve päťročné funkčné obdobia. Táto zmena by mala podľa neho systematicky omladiť vedenie krajiny. Kubánski komunisti si na zjazde zvolili aj svoje nové politbyro, mená však zatiaľ nezverejnili. Známe je len to, že dlhoročný kubánsky líder Fidel Castro opúšťa najvyššiu funkciu prvého tajomníka jej Ústredného výboru. Jeho miesto pravdepodobne prevezme jeho brat Raúl, ktorému v roku 2006 prenechal aj post prezidenta.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné