Kubánska vláda vyjadrila pripravenosť na dialóg s USA

Kubánska vláda vyjadrila pripravenosť na dialóg s USA Jimmy Carter a Raúl CastroFoto: SITA/APVIEDEŇ 30. marca (WEBNOVINY) – Kubánska vláda vyjadrila v utorok pripravenosť na dialóg s Washingtonom ako "rovného s rovným". Oznámila to v utorok večer štátna kubánska televízia po stretnutí prezidenta Raúla Castra s bývalým americkým prezidentom Jimmym Carterom, ktorý je od pondelka na trojdňovej návšteve krajiny. Uviedla internetová stránka www.orf.at.

Osemdesiattriročný Carter, držiteľ Nobelovej ceny mieru za rok 2002, chce počas svojej súkromnej cesty na Kube dosiahnuť zlepšenie vzťahov medzi oboma krajinami, oznámilo pred jeho odchodom na Kubu Carterove centrum. Carter, sprevádzaný manželkou Rosalynn, sa stretol s kubánskym arcibiskupom Jaimem Ortegom a predstaviteľmi opozície.

Carter sa na záver svojho turné stretol aj s disidentmi

Carter v stredu ukončil svoju historickú trojdňovú návštevu Kuby. Carter síce nie je oficiálnym vyslancom Spojených štátov, je však najvýznamnejším americkým predstaviteľom, ktorý sa stretol s kubánskym komunistickým vedením za posledných takmer 50 rokov. Samotný exprezident, ktorý bol na Kube od pondelka, označil svoju cestu za "súkromnú".

Carter sa na začiatku návštevy stretol s kubánskym prezidentom Raúlom Castrom a ďalšími zástupcami vlády. Neskôr však absolvoval rozhovory aj s cirkevnými predstaviteľmi a politickými oponentmi Castrovho režimu. Bývalý šéf Bieleho domu a nositeľ Nobelovej ceny za mier diskutoval v hoteli La Habana Vieja (Stará Havana) aj s desiatimi nedávno prepustenými disidentmi ako aj členkami známej skupiny Ženy v bielom, ktorá združuje manželky odsúdených politických väzňov. Obsah rozhovorov však účastníci debaty nechceli zverejniť.

Spojené štáty a Kuba prerušili diplomatické vzťahy ešte v 60. rokoch minulého storočia a Washington taktiež ponecháva v platnosti ekonomické a finančné sankcie voči ostrovu. Carter bol na Kube naposledy v máji 2002, keď počas šesťdňového turné absolvoval stretnutie s vtedajším prezidentom Fidelom Castrom a okrem chýbajúcej politickej plurality v kubánskej spoločnosti kritizoval aj americké embargo.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné