Lekári žiadajú rast cien aj objemom o 8 až 10 %

Lekári žiadajú rast cien aj objemom o 8 až 10 % Ilustračné foto: SITABRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Napriek zníženiu odvodov štátu za jeho poistencov a situácii v hospodárení štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, bude ambulantný sektor pre rok 2011 žiadať navýšenie cien aj objemom minimálne o 8 až 10 % oproti roku 2010. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor, tým pádom budú garantovať, že ani dostupnosť ani kvalita zdravotnej starostlivosti sa pre pacientov nezmení. Ak pritom k rastu platieb nepríde, realitou sa môže stať zhoršenie časovej dostupnosti starostlivosti. „To znamená, že pacient sa nedostane k svojej zdravotnej starostlivosti tak rýchlo ako doteraz,“ skonštatoval Pásztor.

Zvyšovanie platieb však zatiaľ veľmi reálne nevyzerá. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa sa topí v dlhoch a samotný Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou jej odporučil zníženie nákladov na nákup zdravotnej starostlivosti. Rast cien nepredpokladá ani súkromná poisťovňa Dôvera. "Vzhľadom na návrh rozpočtu a schválenú novelu zákona o zdravotnom poistení očakávame nižšie príjmy z poistného (na poistenca) ako v roku 2010 o necelé 2 %. Z toho nám vyplýva, že na zvýšenie cien pre poskytovateľov nebude priestor, dokonca predpokladáme, že v niektorých segmentoch príde k zníženiu cien a zároveň k optimalizácii siete," uviedla pre agentúru SITA Monika Laciková z PR poisťovne.

Obdobne reagovala aj druhá súkromná zdravotná poisťovňa na trhu, Union. Podľa jej hovorkyne Judity Smatanovej nie je v roku 2011 možné navrhnúť poskytovateľom akékoľvek navyšovanie zdrojov. Na príčine je schválené financovanie verejného zdravotného poistenia pre rok 2011 a dlhodobý trend vyššieho využívania drahších liekov, či nových spôsobov vyšetrenia alebo liečby, ktorý podľa poisťovne akýkoľvek prípadný drobný nárast zdrojov spotreboval.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné