LÍBYA: NATO podľa vlády útočilo na Tripolis a ďalšie mestá

LÍBYA: NATO podľa vlády útočilo na Tripolis a ďalšie mestá Foto: SITA/APTRIPOLIS/ŽENEVA/RÍM 19. apríla (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia uskutočnila v utorok letecké útoky na líbyjské hlavné mesto Tripolis, rodné mesto vodcu Muammara Kaddáfího Syrta ako aj na mesto Azizíja južne od metropoly. Informovala o tom oficiálna tlačová agentúra JANA. "Tripolis a Syrta sa stali v utorok ráno terčom útoku kolonialistických križiackych agresorov," napísala agentúra bez ďalších podrobností. S odvolaním sa na vojenské zdroje neskôr dodala, že cieľom náletu sa stalo aj mesto al-Hirá.

Námestník ministra zahraničia Chálid Kaím povedal, že v pondelok lietadlá NATO útočili na telefonickú infraštruktúru na severe krajiny v okolí mesta Syrta. Na "žiadosť povstalcov" podľa neho zbombardovali dve telekomunikačné stanice.

Kaddáfího vláda umožní bezpečnú prácu humanitárnym pracovníkom

Vláda líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sľubuje, že umožní bezpečný presun zahraničných humanitárnych pracovníkov do Tripolisu a iných oblastí, ktoré má pod kontrolou. V pondelok o tom informoval hovorca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov Farhan Haq, podľa ktorého takýto prísľub dostala počas svojej víkendovej návštevy Líbye námestníčka Pana Ki-muna pre humanitárne záležitosti Valerie Amosová. Hovorkyňa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí Stephanie Bunkerová medzitým uviedla, že Kaddáfího režim takisto súhlasí s pôsobením medzinárodnej humanitárnej misie v povstalcami ovládanom meste Misráta, ktoré už šesť týždňov po sebe ostreľujú vládne sily. Ofenzíva si podľa miestnych zdrojov doteraz vyžiadala stovky mŕtvych a zranených a v obliehanom meste sa tiež nachádza niekoľko tisíc migrantov, ktorí zatiaľ nemali možnosť utiecť. V uplynulých dňoch navyše vyvolali rozruch tvrdenia, že Kaddáfího sily pri ostreľovaní Misráty používajú zakázanú kazetovú muníciu, čo však vláda v Tripolise popiera.

UNHCR: Do Tuniska utieklo 10-tisíc Líbyjčanov

Zo západnej Líbye utieklo za posledných desať dní do Tuniska až 10 tisíc Líbyjčanov. Informoval o tom v utorok Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). "Uplynulý víkend dorazilo do Dahíby v južnom Tunisku okolo 6 tisíc líbyjských občanov. Celkovo odhadujeme, že do tejto oblasti za posledných desať dní utieklo 10 tisíc Líbyjčanov," uviedol hovorca úradu Andrej Mahečič. Väčšina utečencov podľa jeho slov pochádza z mesta Nalut, ktoré leží asi 50 kilometrov od tuniských hraníc. Ako Mahečič povedal, tento hornatý región je už mesiac pod kontrolou vládnych síl a tlak na civilné obyvateľstvo tam denne raste. Dahíba sa po hromadnom exoduse "hemží líbyjskými utečencami", dodal hovorca. Väčšina z nich našla dočasné ubytovanie v prechodných prístreškoch ako komunálnych budovách či kempoch zriadených miestnymi úradmi, Červeným polmesiacom alebo UNHCR.

Konflikt v Líbyi si podľa povstalcov vyžiadal 10-tisíc obetí

Franco Frattini a Mustafa Abdel Džalíl.Foto: SITA/AP
Ozbrojený konflikt medzi silami líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a protivládnymi povstalcami si doteraz vyžiadal najmenej 10 000 obetí na životoch. Ďalších asi 55 000 ľudí utrpelo zranenia. V utorok to povedal taliansky minister zahraničia Franco Frattini po rokovaní s lídrom opozičnej Dočasnej národnej rady Mustafom Abdelom Džalílom, s ktorým sa stretol v Ríme. "Povedal nám o 10 000 mŕtvych a 50 000 až 55 000 zranených," vyhlásil Frattini.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné