Lipšic podá na Štefanova žalobu, Štefanov sa z neho smeje

Lipšic podá na Štefanova žalobu, Štefanov sa z neho smeje Daniel Lipšic.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Minister vnútra Daniel Lipšic podá civilnú žalobu na poslanca Igora Štefanova (SNS) za jeho výrok, že je odpočúvaných 40 poslancov s vedomím ministra vnútra. „Ani pán poslanec Štefanov, aj keď je dôvodne podozrivý z trestného činu, si nemôže dovoliť povedať čokoľvek, čo si myslí, že tak je vhodné povedať,“ povedal dnes Lipšic po rokovaní ústavnoprávneho výboru parlamentu, ktorý sa podozreniami z odpočúvania poslancov zaoberal.

„Bude mať možnosť to na súde preukázať,“ povedal Lipšic s tým, že v rezorte má veľa starostí, ale Štefanov sa žaloby dočká. “Ak si pán poslanec myslí, že môže čokoľvek do médií narozprávať na tlačovke len preto, že má byť trestne stíhaný, tak sa mýli,“ uzavrel Lipšic. Návrh na zbavenie imunity Štefanova súvisí s kauzou nástenkového tendra na bývalom rezorte výstavby a regionálneho rozvoja za bývalej vlády. Obvineniu v prípade už čelia štyria ľudia.

Výrok Štefanova bol štartérom rokovania ústavnoprávneho výboru. Jeho opoziční členovia zo strany Smer-SD sa dožadovali od ministra Lipšica vysvetlenia, či nedochádza k politickému zneužívaniu odposluchov politikov (robených v rezorte vnútra). „To môžem vylúčiť,“ konštatoval Lipšic, ktorý už v januári nariadil kontrolu na odbore zvláštnych policajných činností a tá nič nezákonné nezistila.

„Ja viem garantovať to, že všetky odposluchy, ktoré vykonáva rezort vnútra, sú vykonávané legálne na základe rozhodnutia sudcu,“ vyhlásil minister. Debata bola napriek tomu búrlivá – Miroslav Číž (Smer-SD) dokonca na čas opustil rokovanie. „Je tragédiou, že ste vy v tejto dobe ministrom,“ povedal Číž. Lipšic totiž vyhlásil, že v prípade podozrenia o odpočúvaní poslancov ide o kuloárnu klebetu, ktorú rezort vnútra nebude vyvracať a celá debata je „trošku fantómová“.

Pripomenul, že polícia má rozviazané ruky a s potrebnými súhlasmi môže používať trestno-procesné prostriedky. Podľa Číža Lipšic veci zľahčoval, lebo verejnosť je podľa neho z toho znepokojená.
Opoziční členovia výboru navrhovali prokurátorskú previerku na polícii a v SIS, ktorá by skontrolovala zákonnosť vykonaných odpočúvaní, resp. kontrolu evidencie odposluchov na krajských súdoch. Návrhy však v hlasovaní neprešli, výbor len vzal Lipšicove informácie na vedomie.

Lipšic prepadol panike, tvrdí Štefanov

Poslanec parlamentu za SNS Igor Štefanov nie je prekvapený vyjadreniami ministra vnútra Daniela Lipšica, že naňho podá žalobu. Vidí za tým pokles preferencií KDH, ktorý vyvolal paniku. Po jeho nedávnej tlačovej konferencii spred dvoch týždňov sa vraj totiž zaobišli bez odozvy a "teraz ktosi pánu Lipšicovi po poklese preferencií KDH poradil zviditeľniť sa na mojom mene", reaguje Štefanov.

"Nenávisť, zloba a inkvizícia, ktorú predvádza minister za KDH Daniel Lipšic pri snahe riadiť rezort vnútra, sú už jeho zaužívanými pracovnými nástrojmi. Svojím postojom k výkonu politickej funkcie prejavuje strach a zakomplexovanosť. Nedám sa vydierať dočasným ministrom vnútra," vyhlásil Štefanov. Poslanec ministra žiada, aby sa mu "prestal bohapusto vyhrážať a radšej si v rezorte vnútra začal robiť poriadok".

Štefanov tvrdí, že aj do budúcnosti očakáva podobné ataky od ministra vnútra podstatne horšieho charakteru a podotkol, že sa za svoje zneužívanie právomoci verejného činiteľa budú raz všetci pykať.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné