Lukašenkov režim chystá odvetu voči EÚ za nové sankcie

Lukašenkov režim chystá odvetu voči EÚ za nové sankcie Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie (EÚ) sa v pondelok dohodli na obnovení sankcií voči bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Foto: SITA, AP
BRUSEL 31. januára (WEBNOVINY) – Bielorusko prijme "adekvátne" opatrenia v odpovedi na najnovší krok Európskej únie, ktorá v reakcii na potlačenie opozičných demonštrácií po nedávnych prezidentských voľbách uvalila na režim prezidenta Alexandra Lukašenka nové sankcie. "Nie je našou voľbou, aby sme mali napätie s Európskou úniou. Rozhodnutie EÚ však Bielorusko núti k prijatiu adekvátnych a proporčných opatrení… s cieľom posilniť bieloruskú suverenitu a zachovať stabilitu krajiny," uviedlo bieloruské ministerstvo zahraničných vecí v oficiálnom stanovisku.

Zlepšenie dialógu EÚ s Bieloruskom nevyšlo

EÚ od roku 2004 uvalila na Bielorusko viacnásobné sankcie, okrem iného cestovné zákazy pre Lukašenka a členov jeho režimu. V roku 2008 ich však čiastočne zrušila v snahe zlepšiť dialóg s Minskom.Európska únia obnovila sankcie voči Lukašenkovi
Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie (EÚ) sa v pondelok dohodli na obnovení sankcií voči bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Informoval o tom nemenovaný diplomat v Bruseli. Opatrenie sa okrem kontroverzného lídra týka aj 157 ďalších príslušníkov jeho režimu a je reakciou na tvrdý zásah voči opozičným demonštrantom protestujúcim proti výsledkom sporných prezidentských volieb. Sankcie majú mať formu zmrazenia účtov a zákazu cestovania pre Lukašenka a jeho spojencov.

Povolebné zatknutia:

BIELORUSKO: Zatkli stovky ľudí, aj kandidátov na prezidenta

Lukašenko označil odporcov volieb za zločincov

Úrady obvinili štyroch Lukašenkových protikandidátov

Uväznili Lukašenkovho oponenta spolu s manželkou

Prepustili ďalšieho Lukašenkovho protikandidáta

Bieloruskí agenti sledujú opozičného politika aj v jeho byte Lukašenko sa stal bieloruským prezidentom štvrtýkrát
"Posledný európsky diktátor", ako Lukašenka často prezývajú, v decembri minulého roka už štvrtý raz po sebe zvíťazil v prezidentských voľbách, v ktorých mu podľa volebnej komisie odovzdalo svoj hlas takmer 80 percent voličov. Kontroverzný líder však zožal tvrdú kritiku za netransparentné spočítavanie hlasov a policajný zásah počas masových povolebných demonštrácií v Minsku, na ktorých sa zúčastnilo až 40-tisíc priaznivcov opozície. Polícia zatkla stovky osôb vrátane piatich z deviatich Lukašenkových protikandidátov.

OBRAZOM: Lukašenkova inaugurácia

OBRAZOM: Voľby v Bielorusku


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné