Macejková bude opäť zastupovať Slovensko

Macejková bude opäť zastupovať Slovensko Šéfka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková.Foto: SITA/Ivan FleischerBRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková bude opäť zastupovať Slovensko v Benátskej komisii.

Vláda dnes schválila návrh ministra zahraničných vecí SR Mikuláša Dzurindu na opätovné vymenovanie Macejkovej. Šéfka ústavného súdu bola do funkcie prvý raz vymenovaná 3. októbra 2007. Jej pôvodné funkčné obdobie sa končí vo štvrtok.

Európska komisia pre demokraciu prostredníctvom práva (Benátska komisia, pozn. SITA) vznikla 10. mája 1990. Je nezávislý poradný orgán Rady Európy, ktorý spolupracuje s členskými štátmi Rady Európy i zainteresovanými nečlenskými štátmi, medzinárodnými organizáciami a orgánmi, pričom svoju činnosť zameriava na vytváranie právnych záruk pre rozvoj demokracie, podporu právneho štátu a posilnenie znalosti právnych systémov účastníckych štátov.

Súčasťou práce komisie je výskumná činnosť, ktorej výsledkom môžu byť štúdie, návrhy zásad pre tvorbu nových právnych predpisov a medzinárodných zmlúv. Komisia sa vo zvýšenej miere venuje ústavnoprávnym otázkam. Komisia je zároveň oprávnená na základe požiadavky orgánov Rady Európy, generálneho tajomníka alebo členského štátu a v rámci svojho mandátu podávať odborné stanoviská. Komisia je zložená z medzinárodne uznávaných odborníkov, ktorí majú skúsenosti v oblasti demokratických inštitúcií a zaslúžili sa o prínos v rozvoji práva a politických vied. V Benátskej komisii pôsobí za každý členský štát jeden člen a jeden náhradník.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné