Medvedev vyhadzuje Putinových ľudí zo štátnych firiem

Medvedev vyhadzuje Putinových ľudí zo štátnych firiem Dmitrij Medvedev a Vladimir Putin.Foto: SITA/APMOSKVA 31. marca (WEBNOVINY) – Ruský prezident Dmitrij Medvedev sa začal zbavovať politických nominantov v štátnych firmách, za väčšinou ktorých stojí spravidla premiér Vladimir Putin. Podľa analytikov je za tým jeho snaha oslabiť Putinov vplyv na ekonomiku v krajine a tiež rastúca rivalita medzi oboma lídrami. V roku 2012 sa majú v Rusku konať prezidentské voľby a je pravdepodobné, že exprezident Putin sa bude opäť uchádzať o kreslo hlavy štátu.

Medvedev rozhodol, že štátni nominanti by mali odísť z dozorných rád štátnych podnikov do polovice roka 2011. Ďalším opatrením je vytvorenie možnosti pre menšinových akcionárov v týchto firmách, aby mali prístup k ich účtovníckym záznamom. Putin pritom systém štátnych nominácií vo verejných podnikoch budoval dlhé roky, a týmto spôsobom si podľa kritikov zabezpečoval kontrolu nad veľkou časťou ruskej ekonomiky.

Kremeľ tvrdí, že Medvedevovým cieľom je zlepšiť investičné prostredie v krajine. Analytici však hovoria o politických cieľoch. "Ak sa presadia tieto opatrenia, mocenská rovnováha sa zmení," myslí si Dmitrij Badovskij z Inštitútu pre sociálne systémy. "Toto je Medvedevov signál, že je pripravený uchádzať sa o druhé funkčné obdobie a demonštruje jeho politické odhodlanie a silu," dodáva politológ.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné