Medveďom zamknú kontajnery

Medveďom zamknú kontajnery Špeciálny kontajner na odpadky, ktorý v utorok predstavili v horskej obci Donovaly (okr. Banská Bystrica). Do kontajnerov so zabezpečným systémom otvárania by sa nemali dostať medvede či iné šelmy, čím sa má obmedziť riziko, že sa budú približovať k ľudským obydliam za ľahko dostupnou potravou. Foto: SITA/Dušan HeinBRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Skĺbiť ochranu medveďa hnedého s bezpečnosťou obyvateľov je účelom viacerých preventívnych aktivít, ktoré na tento rok pripravilo ministerstvo životného prostredia a Štátna ochrana prírody.

Štátny Environmentálny fond na ne vyčlenil 70-tisíc eur. Ako informoval minister životného prostredia József Nagy, ide o tri typy opatrení na elimináciu stretu ľudí s medveďmi – rozmiestnenie informačných tabúľ, uzamykateľných nádob na odpad a informačných letákov na územiach, kde dochádza k stretu človeka s medveďom.

Informačných tabúľ rozmiestnia zhruba 700 a rovnako ako letáky budú upozorňovať na výskyt medveďov a informovať, ako sa vyhnúť stretnutiu s medveďmi a ako sa pri možnom stretnutí správať.

Informačné letáky bude Štátna ochrana prírody distribuovať na obecné úrady, školy či turistické informačné centrá vo vytypovaných územiach. Hlavným opatrením je však nákup uzamykateľných veľkokapacitných kontajnerov na odpad a klietok na smetné nádoby. "Som presvedčený, že medveď nie je nepriateľom človeka a pokiaľ ho nebudeme prikrmovať a lákať blízko našich obydlí, stretneme ho možno na nejakej lesnej túre," povedal Nagy.

Obce mohli žiadosti o financie na nákup uzamykateľných nádob posielať Environmentálnemu fondu do 18. marca, ich finančná spoluúčasť bude 30 percent. Špeciálny kontajner na odpadky, ktorý v utorok predstavili v horskej obci Donovaly (okr. Banská Bystrica). Do kontajnerov so zabezpečným systémom otvárania by sa nemali dostať medvede či iné šelmy, čím sa má obmedziť riziko, že sa budú približovať k ľudským obydliam za ľahko dostupnou potravou. Foto: SITA/Dušan Hein

O prostriedky z Envirofondu už požiadala aj Štátna ochrana prírody, a to nielen na informačné tabule a letáky, ale aj na nákup uzamykateľných veľkokapacitných nádob na odpad. Tie potom bude vytypovaným obciam bezplatne požičiavať. Ako uviedol riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Zuskin, to, koľko nádob kúpia, bude závisieť od ich ceny, ktorá vzíde zo súťaže na dodávateľa. Predpokladá, že kúpia okolo 20 až 30 nádob.

Podľa generálneho riaditeľ sekcie ochrany prírody ministerstva životného prostredia Rastislava Rybaniča by mali byť všetky avizované aktivity vykonané do jesene. Ak sa osvedčia, ministerstvo uvažuje o ich pokračovaní v ďalších rokoch. "Je overené, že v tých lokalitách, kde sa takéto opatrenia spravili, napríklad v Demänovskej doline, sa výskyt medveďov, ktorí chodili za potravou, znížil. Zvieratá vždy idú za ľahším zdrojom potravy, preto musíme byť dôslední, aby sme sami nelákali medvede k našim obydliam," dodal Rybanič.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné