Mikloš stojí za Mikulčíkom, KDH za Radičovou

Mikloš stojí za Mikulčíkom, KDH za Radičovou Zľava: Podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová, predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš.Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Generálny riaditeľ Daňového riaditeľstva SR Miroslav Mikulčík má aj naďalej dôveru ministra financií Ivana Mikloša. Minister financií zároveň podľa zverejnených informácii v pondelok vyzval Mikulčíka, aby zotrval vo funkcii. "Nevidím žiadny relevantný dôvod na to, aby z funkcie odstupoval. Preverenie všetkých faktov ma presvedčilo, že generálny riaditeľ Mikulčík konal vo verejnom záujme a v súlade so zákonom," uviedol vo vyhlásení Mikloš.

Premiérka Iveta Radičová minulý týždeň vo štvrtok vyzvala Miroslava Mikulčíka, aby prijal politickú zodpovednosť a získal tak priestor na očistenie vlastného mena a okolností uzavretia zmluvy o prenájme budovy v Košiciach. "Som si plne vedomý svojej zodpovednosti, ale i svojich kompetencií. Zdôrazňujem, že kým som ministrom financií, tak v tomto rezorte bude o personálnych záležitostiach a personálnych zmenách rozhodovať len a len minister," uviedol v aktuálnom vyhlásení minister financií.

Minister financií Ivan Mikloš chcel pôvodne o svojom stanovisku informovať v pondelok na popoludňajšej tlačovej besede. Tá sa však neuskutočnila, a to pre bombový poplach. Neznáma žena zavolala ma ministerstvo krátko pred 13:30 a vyhrážala sa použitím bomby. Pracovník súkromnej bezpečnostnej služby ministerstva sa následne obrátil na políciu. Na miesto okamžite vyrazili policajné hliadky. Z budovy evakuovali stovky zamestnancov a megafónom im oznámili, že môžu odísť domov. Brífing ministra financií Ivana Mikloša o aktuálnom politickom dianí, ktorý sa mal uskutočniť o 14:00, preložili na utorok na 09:00. Na utorňajšej tlačovej besede bude podľa vyhlásenia ministerstva financií priestor aj na prípadné novinárske otázky.

Ak nepadne Mikloš, Smer pôjde po Radičovej

Opozičná strana Smer-SD má už pripravený návrh na odvolanie na vyslovenie nedôvery premiérke Ivete Radičovej a podá ho po Veľkonočných sviatkoch, ak premiérka neodvolá ministra financií Ivana Mikloša. "Mne je to jedno, či ho odvolá pre neposlušnosť alebo ho odvolá preto, že musel vedieť o tejto kauze v jeho rezorte," dodal Fico na tlačovej besede v súvislosti s aktuálnym vývojom v kauze. Koalíciu v súčasnosti ťaží kauza prenájmu budovy pre Daňový úrad v Košiciach.

"To je problém Ivety Radičovej a Ivana Mikloša, náš postoj ostáva nemenný," uviedol Fico a dodal, že to si musia vyriešiť sami.

KDH na strane Radičovej

KDH sa v kauze prenájmu budovy Daňovému úradu v Košiciach priklonilo na stranu premiérky Ivety Radičovej. Ako uviedol dnes na tlačovej besede predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, riaditeľ Ústredného daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík, ktorého odstúpenie požaduje predsedníčka vlády, by nemal zostať vo funkcii. Podľa neho záleží teraz na SDKÚ-DS, ako sa podarí vrátiť dôveru medzi Ivetu Radičovú a ministra financií Ivana Mikloša, ktorý sa postavil za Mikulčíka.

Predseda KDH Ján Figeľ vyhlásil, že dôvera v koalícii je výrazne oslabená tým, čo sa deje. V tejto chvíli má podľa neho konať minister financií a očakáva, že bude konať tak dôsledne, že sa uzavrie celá táto téma. Figeľ očakáva oficiálne vysvetlenie ministra financií, pretože je to jeho kompetencia. „Je to téma, ktorú aj KDH vyžaduje na vyjasnenie a urobenie krokov. Považujem adekvátne kroky za dôležité. Je to otázka predstaviteľov SDKÚ, ale aj celej koalície. Nielen pre KDH, ale pre celú vládu je boj s korupciou východiskom pre všetky politiky,“ vyhlásil.

Stretnú sa zajtra

Premiérka Iveta Radičová chce o odlišných názoroch na zotrvanie Miroslava Mikulčíka vo funkcii hovoriť s ministrom financií na utorňajšom prezídiu strany. "Požiadala som predsedu SDKÚ-DS, aby na zajtra zvolal rokovanie prezídia strany, keďže mám s ministrom financií odlišný názor na zodpovednosť generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR,“ uviedla v pondelok premiérka vo vyhlásení pre média.

Miroslav MikulčíkFoto: SITA/Ľudovít Vaniher Generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR Miroslava Mikulčíka, ktorý bol do funkcie menovaný ministrom financií Ivanom Miklošom, obvinil v úvode minulého týždňa expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico z toho, že prihral okresnému šéfovi SDKÚ-DS v Nitre Ondrejovi Ščurkovi miliónový kšeft. Konkrétne malo ísť o prenájom budovy pre Daňový úrad v Košiciach, za ktorý malo Daňové riaditeľstvo SR zaplatiť Ščurkovej firme Nitra Invest za päť rokov zhruba 6,6 mil. eur. Podľa Fica ide pritom o dokonalý príklad straníckeho klientelizmu a minister financií Ivan Mikloš by mal preto odstúpiť. Ak neodstúpi a neodvolá ho ani premiérka Iveta Radičová, Smer-SD sa chystá v parlamente voči nej iniciovať vyslovenie nedôvery.

Spoločnosť Nitra Invest už informovala, že od zmluvy a ponuky na prenájom budovy pre daniarov v Košiciach odstúpila. Daňové riaditeľstvo zverejnilo aj výzvu na predloženie nových ponúk s cieľom získať do dlhodobého prenájmu novú nehnuteľnosť.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné