Ministerstvo už nechce predávať pôdu cudzincom

Ministerstvo už nechce predávať pôdu cudzincom Ilustračné foto: SITA/Rastislav OvšonkaBRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) trvá na predĺžení moratória, ktoré zabraňuje cudzím štátnym príslušníkom kupovať pôdu na Slovensku.

Ako informoval rezort pôdohospodárstva, MPRV zastúpené štátnym tajomníkom Gabrielom Csicsaiom už 17. decembra 2010 oficiálnym listom adresovaným ministrovi financií Slovenskej republiky požiadalo o predĺženie moratória na predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom o ďalšie tri roky. Ministerstvo pritom ešte 21. decembra deklarovalo, že o predĺženie moratória nepožiada.

"Sme si vedomí, že len predĺženie moratória samo o sebe nie je dostačujúcim nástrojom ochrany slovenskej poľnohospodárskej pôdy pred jej lacným predajom zahraničným investorom," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré MPRV poskytlo agentúre SITA. Podľa neho sa zdá, že problematika nákupu poľnohospodárskej pôdy zahraničnými subjektmi bola doteraz na okraji záujmu politických strán ovládajúcich ministerstvo pôdohospodárstva.

"Sme presvedčení, že je najvyšší čas k zmene prístupu ochrany vlastníctva poľnohospodárskej pôdy," tvrdí MPRV. Slovenský poľnohospodársky sektor je kapitálovo dlhodobo poddimenzovaný, čo podľa MPRV vyplýva z odlišného smerovania vývoja pôdohospodárstva oproti starým členským štátom EÚ počas posledných 60 rokov. "V záujme dosiahnutia rovnakej štartovacej čiary v európskom agrosektore pre slovenského poľnohospodára, predĺženie moratória vnímame ako prvé z radu opatrení, ktoré bude treba prijať, aby sme účinne dokázali zmierniť handicap voči kapitálovo oveľa silnejším zahraničným investorom," uzavrel Csicsai. V súčasnosti môžu pôdu na Slovensku kupovať právnické osoby so sídlom v zahraničí. Kupovaniu pôdy cudzincami-fyzickými osobami bráni moratórium, ktoré chce MPRV zachovať aj na ďalšie tri roky. O predĺženie zákazu má Európsku komisiu požiadať slovenské ministerstvo financií.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné