Ministri v stredu o deregulácii nájomných cien bytov

Ministri v stredu o deregulácii nájomných cien bytov Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Vládny kabinet by sa mal v stredu zaoberať dereguláciou nájomných cien bytov. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja navrhuje, aby nájomcovia bytov v reštituovaných domoch, ktorí majú v súčasnosti výšku nájomného regulovanú, uvoľnili tieto byty do konca roka 2017. Vlastníci týchto domov by tak mali po tomto termíne možnosť ponúknuť byty na prenájom za trhové nájomné alebo s nimi nakladať podľa vlastných predstáv.

Návrh zákona umožňuje nájomcom požiadať v určenej lehote obec o pridelenie náhradného nájomného bytu s regulovaným nájomným. "Ako základné kritérium pre možnosť požiadať o takýto byt sa navrhuje neschopnosť nájomcu riešiť si vlastné bývanie prostredníctvom vlastného bytu, v bytovom respektíve rodinnom dome v okrese, kde sa nachádza byt, ktorý má nájomca v nájme," uvádza rezort dopravy.

Tým nájomcom, ktorí si nebudú môcť dovoliť zaobstarať náhradné bývanie, poskytne štát dotácie. "Dotácie pritom môžu žiadatelia dostať nielen na obstaranie náhradných nájomných bytov, ale aj na obstaranie prislúchajúcej technickej vybavenosti a obstaranie pozemkov pod objekty s nájomnými bytmi," dodalo ministerstvo, ktoré predpokladá, že na dotácie bude potrebných 72,7 mil. eur.

Ministri by sa mali zaoberať aj stratégiou Sociálnej poisťovne na roky 2011 až 2016. Podľa nej počet zamestnancov poisťovne by mal do roku 2016 klesnúť z minuloročných 5 863 na 3 000. Výdavky správneho fondu poisťovne by mali klesnúť zo 128,3 mil. eur v roku 2010 na takmer 80,9 mil. eur v roku 2016. V roku 2013 poisťovňa počíta s jednorazovým vplyvom nákladov súvisiacich s personálnym riešením prechodu výberu poistného a vymáhania na budúce finančné úrady.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné