MMF schváli Poľsku novú flexibilnú úverovú linku

MMF schváli Poľsku novú flexibilnú úverovú linku Medzinárodný menový fondFoto: business-standard.comVARŠAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Výkonná rada Medzinárodného menového fondu v polovici januári posúdi žiadosť Poľska o predĺženie a zvýšenie flexibilnej úverovej linky (FCL). Vyhlásil to vo štvrtok námestník poľského ministra financií Ludwik Kotecki. Ministerstvo financií minulý týždeň uviedlo, že fond už Poľsku predbežne schválil predlženie úverovej linky o dva roky a jej zvýšenie o 8 mld. USD na 29 mld. USD. Kotecki spresnil, že fond sa zatiaľ žiadosťou formálne nezaoberal, jeho Rada guvernérov je však myšlienke priaznivo naklonená. "Rada guvernérov neformálne zvýšila a schválila našu žiadosť o predĺženie a zvýšenie FCL," povedal námestník poľského ministra financií. "Výkonná rada otázku prediskutuje v polovici januára," dodal Kotecki pre agentúru Reuters.

Flexibilná úverová linka slúži ako ochranná rezerva pred vonkajšími otrasmi na finančných trhoch. Fond ju poskytuje finančne stabilným krajinám, kde nepredpokladá vážnejšie politické problémy. Na rozdiel od záchranných úverov fond FLC nespája s prísnymi podmienkami. MMF Poľsku schválil flexibilnú úverovú linku minulý rok, aby pomohol krajine odvrátiť následky globálnej finančnej krízy.

Poľsko sa ako jediný členský štát EÚ minulý rok vyhlo recesii a HDP krajiny posilnil o 1,7 %. Analytici očakávajú, že tento rok ekonomika posilní o 3,7 % a na rok 2011 predpovedajú zrýchlenie rastu na 4 %.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné