Na letisku v Káhire je chaos, tisíce turistov chcú odísť

Na letisku v Káhire je chaos, tisíce turistov chcú odísť Indickí turisti po návrate do vlasti z KáhiryFoto: SITA/APKÁHIRA 31. januára (WEBNOVINY) – Chaos a zmätok zavládol v pondelok na medzinárodnom letisku v Káhire, odkiaľ sa tisíce turistov snažia dostať domov pre násilné protesty po celej krajine. Medzi tisícami cudzincov, ktorí sa zhromaždili najmä v Termináli 3, vládne nervozita a napätie. Letisko prestalo oznamovať odlety, keďže do Káhiry prilietajú aj lietadlá špeciálne vyslané na odvoz turistov. Vybavovanie cestujúcich viazne, pretože mnoho zamestnancov sa nedostalo do práce pre zákaz vychádzania, ktorý platí celú noc až do 8:00 ráno. Pre nedostatok personálu prerušila najväčšia egyptská letecká spoločnosť EgyptAir lety na 14 hodín, v pondelok poobede ich už však obnovila. Za posledný deň však odletelo len 26 z plánovaných 126 lietadiel EgyptAiru.

Krajiny posielajú lietadlá pre svojich občanov, ktorí sú v Egypte
Lietadlá pre svojich občanov poslali už z Nemecka, Británie, Dánska, Indie, Číny, Kanady, Portugalska, Azerbajdžanu a USA. Ďalšie lietadlá posielajú Rusko, Izrael, Grécko, Turecko a Česko. Niektoré veľvyslanectvá zorganizovali na letisku aj podávanie jedla a pitia. Väčšina západných vlád odporučila svojim občanom, aby do Egypta radšej necestovali. Cestovné kancelárie hromadne rušia nové zájazdy. Väčšina z nich prisľúbila, že klientov dostanú z krajiny do konca týždňa, hoci v prímorských strediskách je relatívny pokoj.

Rabovanie pokračuje, armáda zatkla 50 ľudí, ktorí sa chystali lúpiť v múzeu
Egyptskí vojaci zatkli okolo 50 mužov, ktorí sa snažili vniknúť do Egyptského národného múzea pri najnovšom pokuse využiť chaos v krajine a ukradnúť niektoré z tamojších archeologických pokladov. Informovala o tom v pondelok armáda. 35 z nich zatkli v nedeľu, 15 v pondelok. Na budovu boli umiestnení ostreľovači a v okolí slávneho múzea hliadkujú desiatky vojakov. Pri múzeu sa pritom v uplynulom týždni odohrali niektoré z najtvrdších protivládnych protestov.

Väčšina múzea ostáva nedotknutá, predchádzajúce lúpežné pokusy však už zanechali svoje stopy. Rozbitých bolo niekoľko vitrín na prvom poschodí, kde sa nachádza aj Tutanchamónov poklad, zničených bolo asi 75 malých artefaktov ako aj dve múmie. Vandalov, ktorí ukradli niekoľko ozdôb faraónov, sa v piatok vďaka rýchlemu príchodu armády podarilo chytiť. Podľa riaditeľa Taríka al-Awadyho zlodeji očividne hľadali zlato a hodnote ostatných artefaktov nerozumeli.

Opozícia ohlásila generálny štrajk
Odporcovia egyptského prezidenta Husního Mubaraka sa rozhodli vyhlásiť časovo neohraničený generálny štrajk, ktorý bude sprevádzať pokračujúce masové demonštrácie. Tlačovú agentúru AFP o tom v pondelok informoval jeden z organizátorov protestu Ajíd Muhammad, podľa ktorého sú Egypťania odhodlaní štrajkovať, kým "nebudú splnené ich podmienky". Opozičné skupiny vrátane zakázaného Moslimského bratstva navyše v utorok plánujú protestný pochod ulicami Káhiry, pričom očakávajú "miliónovú" účasť. Prísun demonštrantov však skomplikuje najnovšie opatrenie vlády, ktorá nariadila úplné zastavenie železničnej dopravy.

Nepokoje pripravili o život už 125 ľudí
Na káhirskom Námestí oslobodenia nocovali v stanoch stovky ľudí, ktorí spolu s ďalšími demonštrantami v ranných hodinách vytvorili niekoľkotisícový dav. Priestranstvo v centre hlavného mesta sa tak stáva ohniskom celonárodných protestov proti Mubarakovmu režimu, ktoré vypukli začiatkom minulého týždňa. Nepokoje si odvtedy vyžiadali najmenej 125 životov. Väčšina úradov, podnikov a škôl v Káhire zostáva zatvorená a obyvatelia vytvárajú dlhé rady pred pekárňami.

Úrady zatkli šiestich novinárov z al-Džazíry
Panarabská televízia al-Džazíra uviedla, že šiestich jej novinárov v Egypte zatkli. Podľa televízie novinári pracovali pre anglickú verziu kanálu, obdobu hlavného arabského servisu. Stalo sa tak deň po tom, čo egyptské ministerstvo informácií v nedeľu zrušilo káhirskú centrálu televízie. Ako dôvod ministerstvo uviedlo, že vysielanie bolo zamerané v prospech protestujúcich a mohlo by povzbudiť k ďalším protestom. Al-Džazíra, ktorá má sídlo v Katare, rozhodnutie egyptskej vlády odsúdila ako útok na slobodu slova a cenzúru. Al-Džazíru sleduje asi 220 miliónov domácností vo vyše sto krajinách sveta. O Egypte chce však naďalej informovať.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné