Na raketopláne Discovery objavili ďalšie praskliny

Na raketopláne Discovery objavili ďalšie praskliny Ilustračné foto. Foto: SITA/APBRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) nariadili dodatočné opravy na raketopláne Discovery po tom, čo technici na jeho palivovej nádrži objavili ďalšie tri praskliny.

Tie sa podarilo odhaliť pomocou röntgenu. Aj napriek týmto komplikáciám však predbežným termínom štartu raketoplánu zostáva 3. február. K ďalšiemu posunutiu štartu by však mohlo dôjsť v prípade rozhodnutia, že je potrebné vykonať na palivovej nádrži ďalšie dodatočné úpravy.

Raketoplán Discovery mal pôvodne odštartovať k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) 1. novembra, pre rôzne technické problémy však museli jeho štart postupne odložiť až na 30. novembra. Ani tento termín sa však nepodarilo dodržať, pretože počas opráv objavili technici na externej palivovej nádrži ďalšie praskliny, pre ktoré následne štart preložili najprv na 3. decembra a potom na 17. decembra. Cieľom jedenásťdňovej misie Discovery bude dopraviť na ISS niekoľko prístrojov a zariadení, vrátane modulu Leonardo a robota Robonaut 2, ktorý bude prvým humanoidným robotom vo vesmíre. Veliteľom šesťčlennej americkej posádky bude Steven W. Lindsey, na palube Discovery bude aj jedna astronautka – Nicole Stott. Naplánované sú dva výstupy do otvoreného vesmíru.

Pozrite si tiež:
NASA: Misie raketoplánov v roku 2010
Pre Discovery to bude záverečná, tridsiata deviata, misia. V rámci programu amerických raketoplánov sa mali pôvodne uskutočniť ešte dve misie. Po lete Discovery by mal vyštartovať ako druhý raketoplán Endeavour. Americký prezident Barack Obama však 11. októbra odsúhlasil finančný balík pre NASA na najbližšie obdobie, čo umožňuje uskutočniť ešte jednu extra výpravu. Koncom júna 2011 by tak mohol k ISS odletieť Atlantis. Raketoplány by mali potom umiestniť v múzeách, pričom Discovery budú môcť vidieť návštevníci Smithsonian National Air and Space Museum vo Washingtone. Spojené štáty americké sa budú po ukončení vesmírneho programu raketoplánov Atlantis, Discovery a Endeavour spoliehať až do stanovenia novej stratégie NASA na trojmiestny ruský Sojuz. NASA a jej partneri z Európy, Ruska a Japonska by chceli ISS udržať v prevádzke minimálne do roku 2020, najväčší optimisti hovoria dokonca o roku 2027.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné