Na Slovensko priletela prvá lastovička

Na Slovensko priletela prvá lastovička Ilustračné foto. Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Na Slovensko sa po zime začali vracať sťahovavé vtáky. Prvú lastovičku obyčajnú videli v utorok 29. marca pri Bratislave na Hrušovskej zdrži.

"Lastovičky k nám prilietajú zo svojich zimovísk, ktoré sa nachádzajú v celej Afrike južne od Sahary.

Patria medzi druhy, ktoré preletia na svoje zimoviská veľké vzdialenosti, často až 10-tisíc kilometrov. Slovenským rekordom je prekonanie viac ako 6 200 km z hniezda v okrese Nové Zámky do afrického Konga," uviedol Ján Dobšovič zo SOS/BirdLife Slovensko, ktorý spozoroval tohtoročnú prvú lastovičku.

Lastovičky v súčasnosti ohrozuje človek viacerými negatívnymi faktormi. Podľa SOS/BirdLife Slovensko medzi ne patrí časté zhadzovanie hniezd počas rekonštrukcie domov, znečisťovanie prostredia či ničenie mokradí, ktoré lastovičky využívajú počas migrácie na lov hmyzu a odpočinok. K úbytku lastovičiek sa podpisuje aj zmena tradičného vidieckeho života spojená so zánikom chovu hospodárskych zvierat.

Pri príležitosti osláv Svetového dňa vtáctva 1. apríla SOS/BirdLife Slovensko pripravila pre verejnosť niekoľko zaujímavých podujatí. Súčasťou exkurzií bude aj vítanie lastovičiek na Hrušovskej zdrži 1. apríla. "Miesto stretnutia bude v Čunove pri kostole o 16:00. Pridajte sa aj vy a poďte s nami privítať tohto posla jari na príjemnej prechádzke prebúdzajúcou sa prírodou," povedal Dobšovič.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné