Na začiatku roka nás čaká čiastočné zatmenie Slnka

Na začiatku roka nás čaká čiastočné zatmenie Slnka Ilustračné foto SITA, APPOPRAD 30. decembra (WEBNVINY) – V utorok 4. januára 2011 bude z celého územia Slovenska pozorovateľné čiastočné zatmenie Slnka. Zatmenie nastane v ranných a dopoludňajších hodinách a bude pozorovateľné takmer z celej Európy.

V jeho maxime bude pre pozorovateľov na Slovensku viac ako tri štvrtiny priemeru slnečného disku zakrytého Mesiacom, informoval SITA Július Koza z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici. Pretože ani v maxime sa tieň Mesiaca nedotkne zemského povrchu, zatmenie nebude zo žiadneho miesta na Zemi pozorovateľné ako úplné.

Čiastočné zatmenie sa začne o 8:06, kedy bude Slnko krátko po svojom východe len dva stupne nad horizontom. Zatmenie bude vrcholiť o 9:29 a vtedy bude až 78 % priemeru slnečného disku zakrytého Mesiacom. Zatmenie sa skončí o 10:59, kedy Mesiac odkryje celý disk Slnka. Časové údaje platia pre stred Slovenska. V prípade nepriaznivého počasia si na nasledujúce čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné na Slovensku budeme musieť počkať až do 20. marca 2015.

Intenzívne žiarenie aj čiastočne zakrytého slnečného disku predstavuje vážnu hrozbu pre ľudský zrak, zvlášť v prípade detí a pozorovateľov bez patričných skúseností a vybavenia. Pri pozorovaní zatmenia treba dodržiavať všetky pravidlá bezpečného pozorovania Slnka. Majitelia ďalekohľadov a triédrov môžu použiť projekčnú metódu ako najbezpečnejšiu a najjednoduchšiu pre pozorovanie Slnka. Dobre poslúžia aj silné zváračské sklá s najvyšším ochranným faktorom alebo fóliové okuliare špeciálne určené pre pozorovanie Slnka. Bežné slnečné okuliare neposkytujú dostatočnú ochranu zraku potrebnú pre bezpečné pozorovanie zatmenia Slnka.

Viac informácií o zatmení a o pravidlách bezpečného pozorovania a fotografovania zatmenia Slnka nájdu záujemcovia aj na webovej stránke Astronomického ústavu SAV www.astro.sk/news.

ŽILINA: Čiastočné zatmenie možno pozorovať aj z hvezdárne
V utorok dopoludnia bude u nás možné pozorovať čiastočné zatmenie Slnka, Považská hvezdáreň v Žiline bude pripravená. Aj napriek tomu, že priaznivé počasie v tomto ročnom období je vzácnosťou, pozorovať zatmenie bezpečnou metódou bude 4. januára možné od 9:00 do 11:00 v pozorovateľni Na Malom dieli. „V Žiline a okolí vychádza Slnko nad horizont približne o 7:40. Tesne po východe nastáva prvý kontakt disku Slnka s Mesiacom. Mesiacom zakrytá časť Slnka bude narastať až do 9:30, keď Mesiac zakryje až 78 percent slnečného disku. Plocha Slnka zakrytá Mesiacom sa od tohto okamihu začne zmenšovať a zatmenie sa skončí o 11:02. Toto zatmenie je pozorovateľné iba ako čiastočné, tieň Mesiaca prechádza ponad severné polárne oblasti, kde je polárna noc a nedopadá preto na zemský povrch,“ vysvetľuje Miroslav Znášik z Považskej hvezdárne v Žiline.

Pozorovanie jasného slnečného disku počas zatmenia je podľa Znášika v amatérskych podmienkach zložité. „Najbezpečnejšie je premietať obraz Slnka ďalekohľadom za okulár, na svetlú plochu. Podobne bezpečné je premietať slnečné lúče počas zatmenia malou kruhovou dierkou na stenu do zatemnenej miestnosti. Veľká vzdialenosť dierky od steny zväčšuje obraz Slnka spolu s Mesiacom, zmenšovaním priemeru dierky zvyšujeme ostrosť obrazu. Menej istým spôsobom je priame pozorovanie cez silný filter. S výnimkou skiel do zváračskej kukly riskujeme možný prienik infračerveného žiarenia Slnka cez provizórne filtre a popálenie očí,“ povedal Znášik. Posledné u nás pozorovateľné zatmenie Slnka bolo 1. augusta 2008, po utorku nastane najbližšie 20. marca 2015.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné