Naftogaz vydá dlhopisy za 2,5 mld. USD

Naftogaz vydá dlhopisy za 2,5 mld. USD NaftogazFoto: AP Photo/Efrem LukatskyKYJEV 30. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz vydá dlhopisy v sume 2,5 mld. USD, ktoré poslúžia na refinancovanie jej dlhu voči štátnej banke Oščadbank. Rozhodla o tom vo štvrtok ukrajinská vláda. Dlhopisy so splatnosťou od menej ako roka po päť rokov vydá Naftogaz v niekoľkých sériách.
Financie Naftogazu sú v zlom stave, keďže nakupuje čoraz drahší ruský plyn, ale musí ho svojim zákazníkom predávať za subvencované ceny. Vlani v novembri sa ukrajinskej štátnej energetickej firme podarilo reštrukturalizovať jej celý zahraničný dlh emisiou 5-ročných eurobondov v celkovej hodnote 1,6 mld. USD s výnosom 9,5 %.

Naftogaz a ruský plynárenský monopol Gazprom stáli v centre sporu, ktorý v januári minulého roka na zhruba dva týždne zastavil tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do európskych krajín. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné