Nafúknuté účtovníctvo VšZP bude riešiť polícia

Nafúknuté účtovníctvo VšZP bude riešiť polícia Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) -šeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. (VšZP) podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre nereálne účtovanie.

Ako na utorňajšej tlačovej besede uviedol minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, kontrola účtovných uzávierok za roky 2007 až 2009 zistila nereálne účtované opravné položky.

"VšZP si viedla nafúknuté, nereálne účtovníctvo. Bývalé vedenie si prikrášlilo hospodársky výsledok o viac ako 50 mil. eur," povedal Uhliarik.

Konečné čísla budú v polovici roka

Problém bol podľa generálneho riaditeľa poisťovne Mariána Faktora v tom, že najväčšia poisťovňa na trhu pod bývalým vedením od roku 2007 preceňovala hodnotu starých pohľadávok, a tým vykazovala lepší hospodársky výsledok. Na potvrdenie presnej výšky "zlepšenia" sú potrebné podrobnejšie analýzy. Konečné čísla by mali byť známe v polovici tohto roka. Faktor zároveň zdôraznil, že pod bývalým vedením kontinuálne klesal aj podiel hotovosti voči vlastnému imaniu.

Zostatok na účte ku koncu minulého roka bol podľa neho v minimálnej výške. Minister Uhliarika na utorňajšej tlačovej besede zdôraznil, že pod novým vedením dosiahla VšZP v prvých dvoch mesiacoch tohto roka vyrovnané hospodárenie. Vlani sa pritom priemerná mesačná strata pohybovala medzi 5 až 7 mil. eur. Podľa ministra poisťovňa podnikala a podniká ozdravné kroky, pričom momentálna situácia nebude mať dopad na poistencov, ani na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Vysokú stratu z predchádzajúcich období plánuje VšZP riešiť predajom pohľadávok ako aj prebytočného majetku.

Najväčšia poisťovňou na trhu

Najväčšia poisťovňa na trhu je podľa jej generálneho riaditeľa aktuálne platobne schopná. "Hradí svoje záväzky v lehote splatnosti," uviedol. Ostatná novela zákona o zdravotných poisťovniach však sprísňuje podmienky platobnej schopnosti, pridáva k nim sledovanie pomeru krátkodobých pohľadávok a záväzkov a kapitálovej primeranosti, čo by podľa Faktora mohlo poisťovni spôsobiť problémy. "Z tohto dôvodu iniciuje Všeobecná zdravotná poisťovňa v spolupráci s Ministerstvo zdravotníctva SR legislatívnu úpravu," objasnil. Mala by spočívať v posune účinnosti nového posudzovania platobnej schopnosti na začiatok roka 2013.

Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšou poisťovňou na trhu. Začiatkom roku 2010 sa zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti sa stará o viac ako 3,5 mil. klientov. Minuloročné hospodárenie ukončila so stratou takmer 70 mil. eur. V samotnom januári 2011 evidovala zisk necelých 1,7 mil. eur. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uskutočnil v septembri uplynulého roku v poisťovni dohľad.

Jeho výsledkom bola séria ozdravných opatrení, ktoré VšZP musela prijať. K nim patrí zabezpečenie vyrovnaného hospodárenia na mesačnej báze, zníženie nákladov na nákup zdravotnej starostlivosti, či optimalizácia siete pobočiek a počtu pracovných miest.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné