Najlepšie filmy roka sú vraj Toy Story 3 a Sociálna sieť

Najlepšie filmy roka sú vraj Toy Story 3 a Sociálna sieť Foto: SITA/APBRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Tohtoročnej sezóne filmových cien zatiaľ bezkonkurenčne vládne dráma Sociálna sieť a medzi animovanými filmami Toy Story 3: Príbeh hračiek. Podľa webovej stránky Rotten Tomatoes pritom práve tieto dve snímky v roku 2010 získali najlepšie hodnotenia filmových kritikov a kritičiek.

Webová stránka www.rottentomatoes.com zbiera filmové kritiky, vyhodnocuje ich a svojim čitateľom tak ponúka spôsob ako oddeliť dobré filmy od zlých. Na základe ich Tomatometra si tretia Toy Story vyslúžila prvé miesto s 99 percentami dobrých hodnotení z 247 kritík. Dráma Sociálna sieť o začiatkoch globálnej sociálnej siete Facebook má 97 percent pozitívnych hodnotení spomedzi 258 kritík, no podľa šéfredaktora Rotten Tomatoes Matta Atchityho by zostávajúce dni roka 2010 mohli situáciu zmeniť v prípade, že pribudnú ďalšie kritiky Sociálnej siete, ktorú severoamerické kiná premietajú od októbra.

Toy Story 3 mala totiž premiéru v júni a všetky jej kritiky už zhromaždili a započítali. "Ak by pribudlo päť či šesť pozitívnych kritík, mohlo by sa to zmeniť. Čo vám však teraz môžem povedať je, že sa to zúžilo na tieto dve snímky," povedal Atchity agentúre Reuters v súvislosti s hľadaním "kritikmi najlepšie hodnoteného filmu" roka 2010. Šancu však dáva aj ďalšiemu uchádzačovi o Oscara – westernovej dráme Skutočná guráž bratov Coenovcov s tým, že "ak by dorazilo niekoľko tuctov kritík", a všetky by boli pozitívne, mohla by mať šancu na prvenstvo. V súčasnosti má snímka, ktorú kiná v USA a Kanade premietajú len týždeň, 95 percent pozitívnych hodnotení spomedzi 174 kritík, a je tesne za novembrovou historickou drámou The King’s Speech s 96 percentami dobrých hodnotení zo 142 kritík. V prípade kritík, ktoré nie sú jednoznačne pozitívne alebo negatívne, Atchity a editor Tim Ryan zvyknú recenzentov kontaktovať, aby zistili, či ich postoj k snímke mal byť skôr kladný alebo záporný.

Naopak najhoršie hodnoteným filmom uplynulého roka je paródia Vampires Suck, ktorá si vyslúžila tri pozitívne kritiky zo 71, čo predstavuje na Tomatometri len štyri percentá. So šiestimi percentami nasleduje Posledný vládca vetra.

Zoznam najlepšie hodnotených filmov roka podľa Rotten Tomatoes – snímky sú zoradené chronologicky podľa dátumu severoamerickej premiéry:
Január: Fish Tank – 90% pozitívnych zo 127 kritík
Február: Prorok – 97% pozitívnych zo 142 kritík
Marec: Ako si vycvičiť draka – 98% pozitívnych zo 156 kritík
Apríl: Exit Through the Gift Shop – 98% pozitívnych z 93 kritík
Máj: Le Pere De Mes Enfants – 91% pozitívnych z 54 kritík
Jún: Toy Story 3: Príbeh hračiek – 99% pozitívnych z 247 kritík
Júl: The Kids Are All Right – 94% pozitívnych zo 192 kritík
August: Animal Kingdom – 96% pozitívnych zo 108 kritík
September: Mesto – 94% pozitívnych z 201 kritík
Október: Sociálna sieť – 97% pozitívnych z 258 kritík
November: The King’s Speech – 96% pozitívnych zo 142 kritík
December: Skutočná guráž – 95% pozitívnych zo 167 kritík


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné