Národný žrebčín v Topoľčiankach má v poradí 8000. žriebä

Národný žrebčín v Topoľčiankach má v poradí 8000. žriebä V Národnom žrebčíne Topoľčianky dnes pokrstili osemtisíce žriebä. Foto: SITA/Mária PietováTOPOĽČIANKY 29. marca (WEBNOVINY) – V Národnom žrebčíne Topoľčianky dnes pokrstili osemtisíce žriebä. Celé meno kobylky je Shagya XXX-18, ošetrovatelia ju ale volajú Jozefína, pretože sa narodila na Jozefa. Jej rodokmeň siaha až do polovice 19. storočia, čo je veľká chovateľská vzácnosť.

„Táto kobylka nám prichádza vhod pre posilnenie vzácnej rodiny Lady Sarah, z ktorej máme len dve chovné kobyly. Rodina bola založená v Anglicku v roku 1850,“ povedal Emil Kovalčík z Národného žrebčína. Jozefína sa narodila 14-ročnej kobyle, ktorá už na svet priviedla päť žrebčekov a štyri kobylky. Jej krstným otcom sa stal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon. Od začiatku roka 2011 sa už v žrebčíne narodilo 33 žriebät. „Očakávame, že celkovo sa ich tento rok narodí vyše sto,“ povedal Kovalčík.

Tento rok si Národný žrebčín Topoľčianky pripomína 90. výročie založenia. Prvé žriebä sa tu narodilo v roku 1921, jeho otcom bol čierny žrebec z Lipice. Žrebčín patrí k najväčším v Európe a je jediný, ktorý chová na jednom mieste päť čistokrvných plemien koní, z toho tri genetické zdroje Slovenska i Európy – lipican, hucul a shaggy arab.

V stajniach má momentálne 540 koní. „Sme jedinou európskou inštitúciou, ktorá sa zaoberá chovom piatich plemien naraz. Každý iný európsky žrebčín sa špecializuje na jednotlivé plemená koní,“ podotkol Kovalčík. Topoľčiansky žrebčín s každým plemenom reprezentuje Slovensko na športových a chovateľských súťažiach. Vo svojich stajniach má viacerých európskych šampiónov aj majstrov sveta.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné