NBS zvýšila odhad rastu ekonomiky na 3,3 %

NBS zvýšila odhad rastu ekonomiky na 3,3 % Foto: SITABRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Národná banka Slovenska (NBS) sa pozerá na vývoj slovenskej ekonomiky optimistickejšie ako v závere vlaňajška. V aktuálnej strednodobej predikcii centrálna banka totiž zvýšila odhad rast hrubého domáceho produktu (HDP) pre tento rok z decembrových 3 % na 3,3 %. "V porovnaní s decembrovou strednodobou predikciou sa očakáva mierne vyšší rast hrubého domáceho produktu v celom horizonte prognózy v dôsledku rýchlejšieho rastu domáceho a zahraničného dopytu," uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii guvernér NBS Jozef Makúch. V budúcom roku predpokladá NBS rast ekonomiky o 4,5 %, kým ešte v závere vlaňajška očakávala rast HDP v roku 2012 o 4 %. V roku 2013 by rast ekonomiky mal zrýchliť až na 5,2 %.

Aktuálna predikcia vychádza podľa guvernéra slovenskej centrálnej banky z priaznivejších predpokladov vo vývoji zahraničného dopytu, ako aj z odhadov vyšších zahraničných cien a vyšších cien ropy. Okrem toho v rámci vývoja zahraničného obchodu prehodnotila NBS nábeh výroby nového druhu automobilu na koniec roka 2011, čo by malo viesť k vyššiemu rastu v roku 2012. "Predpokladá sa však, že v aktuálnom roku bude tento efekt kompenzovaný produkciou zahraničných investícií v ostatných odvetviach," dodal na tlačovej besede Makúch. Domáci dopyt by pritom podľa očakávaní centrálnej banky mal získať prevahu v porovnaní s exportom a mal by sa stať hlavným stimulom oživenia.

NBS v aktuálnej prognóze nezmenila predpoklad o dopade fiškálnej konsolidácie v tomto roku. Zmenila však štruktúru konsolidácie v prospech miernejšieho znižovania zamestnanosti na úkor poklesu kompenzácií. Prípadne ďalšie konsolidačné opatrenia by sa však mohli podľa centrálnej banky prejaviť v tohtoročnom výkone ekonomiky. "Prípadná potreba zavedenia ďalších konsolidačných opatrení vlády by mohla spôsobiť alebo pôsobiť smerom k spomaleniu dynamiky hrubého domáceho produktu," upozorňuje Makúch. Možný pozitívny dopad na rast HDP by mohla mať podľa NBS realizácia ďalších infraštruktúrnych projektov či odložených investícii. Smerom k zníženiu tempa rastu HDP môžu okrem spomínaných konsolidačných opatrení vplývať aj vyššia úroveň cien komodít či vyššia dovozná náročnosť.

Inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) by v tomto roku mala v priemere dosiahnuť 3,8 %, čo je o 0,1 percentuálneho bodu menej, ako očakávala NBS v závere vlaňajška. V budúcom roku by mala inflácia spomaliť na 2,9 %, čo je však vyššia hodnota v porovnaní s 2,6 %, ktoré NBS očakávala v decembri 2010. Budúcoročný rýchlejší rast cien je podľa centrálnej banky spôsobený rýchlejším ako očakávaným rastom regulovaných cien. "Na základe vyhodnotenia rizikových faktorov sa strednodobá predikcia inflácie javí byť na celom horizonte mierne podhodnotená v dôsledku možného dynamickejšieho vývoja cien ropy, agrokomodít, zahraničnej inflácie a zamestnanosti," uvádza NBS v aktuálnej predikcii. Riziko smerom k nižšej inflácii pritom predstavuje pretrvávajúci nízky dopyt domácnosti.

Centrálna banka je tak v očakávaní tohtoročného ekonomického rastu mierne pesimistickejšia ako napríklad bankoví analytici. Tí aktuálne očakávajú rast HDP Slovenska v roku 2011 o 3,6 %. Ministerstvo financií vo svojej februárovej aktualizácii makroekonomických prognóz mierne navýšilo odhad rastu slovenského hospodárstva na tento rok z pôvodných 3,3 % na 3,4 %.

Za celý rok 2010 hrubý domáci produkt krajiny medziročne stúpol v stálych cenách o 4 %. Slovensko sa tak už po roku otriaslo z krízového poklesu hospodárstva z roku 2009. Vtedy po období vysokých ekonomických rastov totiž zažilo pravý opak. V dôsledku svetovej hospodárskej krízy a rapídneho poklesu zahraničného dopytu totiž otvorená ekonomika krajiny vykazovala rekordné medziročné prepady hrubého domáceho produktu. Kým v roku 2008 hospodárstvo Slovenska ešte medziročne stúplo o viac ako 6 %, v roku 2009 hrubý domáci produkt medziročne klesal vo všetkých kvartáloch a celkovo poklesol o 4,7 %.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné