Nešťastia spôsobili minulý rok škody za 218 mld. dolárov

Nešťastia spôsobili minulý rok škody za 218 mld. dolárov HaitiFoto: SITA/APŽENEVA 30. marca (WEBNOVINY) – Ekonomické straty z prírodných katastrof a ľuďmi spôsobených nešťastí dosiahli v roku 2010 na celom svete 218 miliárd dolárov (155 miliárd eur). Vyplýva to zo štúdie poisťovacej spoločnosti Swiss Re so sídlom v Zürichu. Podľa údajov spoločnosti toto číslo viac ako trojnásobne presiahlo straty z roku 2009, ktoré sa vyšplhali "len" na 68 miliárd dolárov (48 miliárd eur). Jedným z dôvodov nárastu škôd bolo ničivé zemetrasenie na Haiti. Vzhľadom na katastrofálne zemetrasenie v Japonsku a na Novom Zélande by mali byť celkové škody v roku 2011 dokonca ešte vyššie, odhaduje poisťovateľ.

Nešťastné udalosti si v minulom roku vyžiadali približne 304 tisíc obetí, čo je podľa Swiss Re najviac od roku 1976. Najkrvavejšou z nich bolo zemetrasenie na Haiti, počas ktorého zahynulo 222 tisíc ľudí. K smutnej bilancii prispeli tiež horúčavy v Rusku, záplavy v Číne a v Pakistane, ktoré rovnako zabili tisíce osôb.

Náklady z týchto udalostí globálny poisťovací sektor vyčíslil na 43 miliárd dolárov (30 miliárd eur) , čo oproti minulému roku predstavuje nárast o viac ako 60 percent. Iba 3 miliardy dolárov (2 miliardy eur) pritom podľa odhadov pokrývajú škody z nešťastí spôsobených človekom, v zvyšných prípadoch ide o prírodné katastrofy.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné