Novým americkým veľvyslancom v Prahe bude Norman Eisen

Novým americkým veľvyslancom v Prahe bude Norman Eisen PrahaFoto: SITA/APPRAHA/WASHINGTON 30. decembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama vymenoval v stredu priamo bez súhlasu Senátu nového veľvyslanca v Českej republike.

Norman Eisen tak bude prvým veľvyslancom v Prahe po takmer dvoch rokoch. Obama využil situáciu, keď Kongres v pôvodnom zložení končí a opäť zasadne až po novom roku. Menovanie veľvyslanca bez súhlasu Kongresu je však časovo obmedzené. Vymenovanie Eisena uvítala česká diplomacia i celá domáca politická scéna. Informuje o tom portál ČT24. Návrat veľvyslanca Spojených štátov do Prahy je podľa českých poslancov dobrým signálom pre zahraničnú politiku krajiny. Poslanci tiež vyjadrili presvedčenie, že Obamov výber je správny. Miesto na veľvyslanectve v Prahe bolo voľné od výmeny administratívy v Spojených štátoch. Najvyšším americkým diplomatom v Česku tak bol chargé d’affaires Joe Pennington.

Norman Eisen pracoval ako Obamov poradca pre etiku a vládnu reformu. Jeho kritici však tvrdia, že je politicky dosadený a nemá diplomatickú skúsenosť. Vymenovanie bez súhlasu Senátu je platné jeden rok. Senát môže v tejto lehote veľvyslanca potvrdiť a predĺžiť tak jeho pôsobenie. Jeho mandát sa však môže stretnúť aj s kritikou republikánskych senátorov. Prezident Barack Obama hovorí o Eisenovi ako o dobrom priateľovi z čias štúdií a dobrom spolupracovníkovi. Eisen má taktiež blízky vzťah k Česku, pretože jeho matka pochádzala z Československa. Na miesto sa údajne dlho pripravoval a do Prahy by mal pricestovať v najbližšej dobe. Barack Obama rovnakým spôsobom vymenoval aj veľvyslancov v Azerbajdžane, Turecku a Sýrii.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné