NR SR: Nelegálny majetok bude môcť prepadnúť štátu

NR SR: Nelegálny majetok bude môcť prepadnúť štátu Ilustračné foto SITA/Diana ČernákováBRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Nelegálne nadobudnutý majetok osôb alebo firiem bude môcť prepadnúť štátu. Vyplýva to zo zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára. Finančná polícia bude podávať návrh prokurátorovi na začatie konania o podozrivom majetku, ktorý bude presahovať preukázateľné príjmy o 1 500-násobok minimálnej mzdy, čo je asi 450-tisíc eur.

Novelizácia ústavy zabezpečila, že Ústavný súd SR nebude môcť obmedziť alebo zrušiť účinnosť zákona. Normu schválila Národná rada SR v apríli a pochádza z dielne súčasného opozičného Smeru-SD. Podľa predsedu strany a expremiéra Roberta Fica "existuje naliehavý verejný záujem, aby príslušné štátne orgány boli spôsobilé účinne zakročiť proti osobám, ktoré preukázateľne žijú nad svoje pomery a u ktorých je dôvodné podozrenie, že podstatná časť ich majetkových prírastkov pochádza z nepoctivých zdrojov.“

Ústavný súd v roku 2008 označil zákon o preukazovaní pôvodu majetku z roku 2005 za protiústavný, a to v oblastiach retroaktivity a presunu dôkazného bremena na fyzické a právnické osoby.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné