O reštrukturalizácii dlhu Grécka sa nediskutuje, tvrdí EK

O reštrukturalizácii dlhu Grécka sa nediskutuje, tvrdí EK Ilustračné foto: SITA/APATÉNY 18. apríla (WEBNOVINY) – Európska komisia o reštrukturalizácii gréckeho dlhu nediskutuje. Špekulácie, že Grécko sa snaží dosiahnuť odklad splatnosti celkového dlhu, zasiahli finančné trhy, vláda v Aténach ich však odmietla. "O možnosti reštrukturalizácie sa nediskutuje na žiadnej úrovni," uviedla v pondelok hovorkyňa komisie. Guvernér gréckej centrálnej banky George Provopoulos v pondelok uviedol, že reštrukturalizácia dlhu by poškodila bankový a penzijný systém a krajine by zablokovala prístup na kapitálové trhy. Reštrukturalizácia nie je "ani potrebná, ani želateľná … a mala by katastrofálne následky," vyhlásil Provopoulos.

Grécke ministerstvo financií predtým odmietlo medializované informácie, podľa ktorých Atény už oboznámili Medzinárodný menový fond (MMF) a Európsku úniu so zámerom reštrukturalizovať svoj dlh.

Grécko údajne žiada reštrukturalizáciu dlhu

Grécko tento mesiac oboznámilo Medzinárodný menový fond (MMF) a Európsku úniu (EÚ) so zámerom reštrukturalizovať svoj dlh. Informoval o tom v pondelok grécky denník Eleftherotypia s tým, že rozhovory o reštrukturalizácii začnú pravdepodobne v júni. Medializované informácie o údajných snahách Grécka dosiahnuť reštrukturalizáciu dlhu predstavitelia vlády v Aténach, EÚ a MMF opakovane dementovali. "O žiadosti vlády informoval minister financií George Papaconstantinou na neformálnom aprílovom stretnutí (skupiny ministrov financií EÚ) Ecofin v Budapešti," tvrdí denník, pričom sa odvoláva na zdroj z prostredia MMF. Predĺženie splatnosti gréckeho dlhu podľa denníka podporuje aj americký minister financií Timothy Geithner. Ten údajne v rozhovore so svojim gréckym kolegom označil reštrukturalizáciu za nevyhnutnú.

Britský denník Financial Times v sobotu uviedol, že Nemecko nalieha na Atény, aby si pripravili alternatívny plán, ktorý by rátal s dobrovoľnou "voči trhu priateľskou" reštrukturalizáciou dlhu, ak by sa Grécku nepodarilo splniť jeho ambiciózne plány vo fiškálnej oblasti. "Vláda sa už dávno začala pripravovať na reštrukturalizáciu gréckeho dlhu," citoval denník nemenovaného predstaviteľa oboznámeného so zmýšľaním Berlína. Minister financií George Papaconstantinou v reakcii na tvrdenia denníka uviedol, že reštrukturalizácia neprichádza do úvahy a nijaké rokovania o tejto téme s Medzinárodným menovým fondom sa neuskutočnili.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné