Objem úverov na bývanie stúpol o 116 mil. eur

Objem úverov na bývanie stúpol o 116 mil. eur Foto: SITABRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Objem úverov poskytnutých bankovými domami na bývanie v novembri vzrástol o 116,069 mil. eur. Ku koncu jedenásteho mesiaca tak dosiahol 10,435 mld. eur. Najvýraznejší nárast v novembri zaznamenali iné úvery na bývanie, ktoré stúpli o 115,057 mil. eur na 4,706 mld. eur a spomedzi jednotlivých druhov úverov na bývanie boli najvyššie. Nasledovali hypotekárne úvery, ktorých objem sa v jedenástom mesiaci zvýšil len mierne o 3,598 mil. eur na 3,84 mld. eur. Úvery stavebného sporenia dokonca medzimesačne klesli o 2,586 mil. eur na 1,889 mld. eur. Išlo o prvý pokles objemu úverov stavebného sporenia od marca 2010. Vyplýva to z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska.

Viac ako štvrtinu celkových úverov na nehnuteľnosti pritom poskytla Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel dosiahol 25,86 %. Nasledovala Všeobecná úverová banka s podielom na celkovom objeme úverov 22,52 %. Treťou v poradí bola Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 15,8 %. V klasických hypotékach dominuje naďalej VÚB banka s 43,6-percentným podielom, nasledovaná Tatra bankou, ktorá evidovala 21,97 % z objemu hypoték. V iných úveroch na nehnuteľnosti dominuje zase Slovenská sporiteľňa s podielom 48,6 %, druhá v poradí je VÚB banka s 14,37 %. Pri úveroch stavebného sporenia mala najväčší podiel Prvá stavebná sporiteľňa, a to až 87,17 %.

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 20 bankových domov. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou, či iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné