Objem úverov na bývanie stúpol o 198,92 mil. eur

Objem úverov na bývanie stúpol o 198,92 mil. eur Foto: SITABRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Objem úverov poskytnutých bankovými domami na bývanie v januári stúpol v porovnaní s koncom vlaňajška o 198,92 mil. eur na 10,78 mld. eur. Najvýraznejší nárast pritom podľa údajov Národnej banky Slovenska zaznamenali iné úvery na nehnuteľnosti, ktoré medzimesačne stúpli o 209,81 mil. eur na 5,058 mld. eur a spomedzi jednotlivých druhov úverov na bývanie boli najvyššie. Nasledovali hypotekárne úvery, ktorých objem sa naopak v prvom tohtoročnom mesiaci znížil o 12,67 mil. eur na 3,832 mld. eur. Úvery stavebného sporenia medzimesačne mierne vzrástli, a to o 1,78 mil. na 1,89 mld. eur.

Viac ako štvrtinu celkových úverov na nehnuteľnosti pritom poskytla Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel dosiahol 25,33 %. Nasledovala VÚB banka s podielom na celkovom objeme úverov 22,13 %. Treťou v poradí bola Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 15,33 %. V klasických hypotékach dominuje naďalej VÚB banka s 44,26-percentným podielom, nasledovaná Tatra bankou, ktorá evidovala 21,55 % z objemu hypoték. V iných úveroch na nehnuteľnosti dominuje zase Slovenská sporiteľňa s podielom 45,87 %, druhá v poradí je VÚB banka s 13,63 %. Pri úveroch stavebného sporenia mala najväčší podiel Prvá stavebná sporiteľňa, a to až 87,24 %.

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 21 bankových domov. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou, či iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné