Od 1. januára bude mať eurozóna 17 členov

Od 1. januára bude mať eurozóna 17 členov V čase krízy eura vstupuje do eurozóny EstónskoFoto: SITA/APTALLINN 31. decembra (WEBNOVINY) – Skupina krajín platiacich eurom sa 1. januára 2011 rozrastie o ďalšieho člena, Estónsko, ktoré sa tak stane 17 členom eurozóny.

Estónsko sa usilovalo o prijatie eura v roku 2004, no zabránilo mu v tom prehriatie estónskej ekonomiky. Zasiahla ho tiež ekonomická aj finančná kríza, ktorá viedla k poklesu hrubého domáceho produktu (HDP) o 14,9 percenta v roku 2009. Napriek tomu sa však krajine podarilo udržať rozpočtový schodok vo výške 1,7 percenta HDP. Celkový verejný dlh v roku 2009 dosiahol 7,2 percenta HDP. V máji v roku 2010 Európska komisia (EK) zverejnila správu, v ktorej hodnotila pokrok 9 členských štátov.

Na ich základe odporučila vstup Estónska do eurozóny. EK v správe uviedla, že z 9-člennej skupiny "sa podarilo vystúpiť Estónsku, ktoré vďaka rozhodnému a účinnému úsiliu estónskej vlády a estónskych občanov konvergenčné kritéria jasne dodržiava". Konečný súhlas so vstupom Estónska do eurozóny dali v polovici júla ministri financií EÚ. Z pohľadu mnohých analytikov má vstup Estónska do eurozóny aj symbolický význam, pretože v roku 2010 táto skupina prežila zatiaľ najhlbšiu krízu od svojho vzniku. Grécko a Írsko sa museli obrátiť so žiadosťou o finančnú pomoc na EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF). Na finančných trhoch navyše naďalej panujú obavy, že dlhové problémy sa prelejú do ďalších krajín, hovorí sa o Portugalsku a Španielsku.

Merkerlová vyzýva na posilnenie eura

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v novoročnom posolstve v piatok pochválila Nemecko za to, že sa dostalo z ekonomickej krízy. V hodnotení Európy uviedla, že momentálne prekonáva veľkú skúšku a musí urobiť všetko pre posilnenie eura.

"Bol to dobrý rok pre Nemecko," povedala kancelárka a uviedla ako príklad zotavenie ekonomiky, silný export a pokles nezamestnanosti. "Nemecko zvládlo krízu tak ako sotva iná krajina. Z krízy sme dokonca vyšli silnejší," povedala Merkelová no dodala, že v budúcnosti bude musieť Nemecko svoju silu dokázať. "Musíme posilniť euro. To nie je len o peniazoch- euro je oveľa viac ako len mena," povedala nemecká kancelárka a zdôraznila, že zjednotená Európa je garantom mieru a slobody a euro je "základ našej prosperity". "Nemecko potrebuje Európu a našu spoločnú menu."


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné