Odbory nevylučujú protesty ani počas majstrovstiev sveta

Odbory nevylučujú protesty ani počas majstrovstiev sveta Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Protestné akcie odborov proti zmene Zákonníka práce budú pokračovať a budú sa stupňovať. Na štvrtkovej tlačovej besede to vyhlásil prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Miroslav Gazdík. Odborári sú podľa viceprezidenta KOZ Vladimíra Mojša pripravení aj k ďalším protestným krokom, pokiaľ vláda neprehodnotí postoj k návrhom odborov. Protesty pritom môžu podľa jeho slov byť aj ráznejšie ako v súčasnosti.

Odborári pritom nevylučujú ani obmedzenie dopravy pri protestoch, či aktivity aj počas konania zápasov majstrovstiev sveta v hokeji. "Nevylučujeme obmedzenie dopravy, nebudeme hovoriť termín,“ vyhlásil na tlačovej besede Gazdík. O takomto postupe podľa jeho slov rozhodol stredajší snem KOZ. Na prípadné aktivity odborári upozornili podľa Gazdíka aj premiérku Ivetu Radičovú. "Nevylučujeme aktivity ani v deň konania majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji,“ upozorňuje Gazdík.

Odbory pritom aj vo štvrtok pokračujú v protestnom pochode od ministerstva práce pre Úrad vlády SR. Ďalšou pripravovanou aktivitou je protestné zhromaždenie pred úradom vlády 27. apríla. V organizovaní protestných aktivít chcú odbory pokračovať aj 1. mája, kedy by malo byť protestné zhromaždenie v Žiline, a to voči viacerým opatreniam vlády, ktoré majú negatívny dopad na životnú úroveň občanov. Protesty by mali byť organizované aj v Košiciach či v Nitre.

Dostatok podpisov na vyhlásenie referenda

Odbory už vyzbierali dostatok podpisov na vyhlásenie referenda, ktorým chcú dosiahnuť zachovanie ochrany prác zamestnancov. Podľa Miroslava Gazdíka počet vyzbieraných podpisov už prekročil kvótu 350 tisíc, pričom existuje aj rezerva vo výške 10 – 15 % nad túto hranicu. Zbieranie podpisov by pritom malo byť ukončené 15. mája.

Zástupcovia odborov odmietajú názor, že súčasné protesty sú len výsledkom názorov odborových predákov. Podľa Mojša o tom svedčí, aj účasť zamestnancov na protestoch proti Zákonníku práce z celého Slovenska.
Predstavitelia odborov zároveň v utorok vyzvali vládu, aby novelu pracovného kódexu stiahla, keďže môže výrazne oslabiť práva zamestnancov a znížiť ich ochranu. Podľa Vladimíra Mojša Zákonník práce je poslednou prekážkou, ktorá bráni v zlepšovaní podnikateľského prostredia. Skvalitňovaniu podmienok na podnikanie bráni aj druhotná platobná neschopnosť či nízka vymožiteľnosť práva.

Pripomienkové konanie k Zákonníku práce sa skončilo

Pripomienkové konanie k novele Zákonníka práce sa skončilo v pondelok 28. marca a o novele by následne mali sociálni partneri rokovať na mimoriadnom stretnutí tripartity v druhej polovici apríla. "Pondelok 18. apríla môže byť veľmi zaujímavý a môžeme sa tešiť na zaujímavé rokovanie a dúfam, že z rokovaní vzíde dobrý kompromis," uviedol po pondelňajšom rokovaní tripartity minister práce Jozef Mihál.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné