OKS vyčkáva s novelou zákona o elektronických komunikáciách

OKS vyčkáva s novelou zákona o elektronických komunikáciách Peter ZajacFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Členovia poslaneckého klubu Most-Híd, poslanci za stranu OKS, stále vyčkávajú s novelou zákona o elektronických komunikáciách. Poslanci si totiž chcú počkať s akým návrhom zákona príde vládny kabinet. “O tomto zákone budeme určite rokovať na tomto pléne. Buď budeme rokovať o vládnej novele zákona, ktorú má kabinet predložiť v skrátenom legislatívnom konaní, alebo o našej predloženej poslaneckej novele,“ povedal na utorňajšom brífingu poslanec Peter Zajac.

Podľa Zajaca, ak vládny návrh bude v intenciách ich predloženej novely, tak ho podporia. “V opačnom prípade sme si nechali poistku, že sme nestiahli náš návrh zákona, ale zaradili sme ho za prerokovanie vládneho zákona,“ konštatoval Zajac.

Novela predložená poslancami za OKS mala umožniť spoplatnenie predĺženia licencií mobilných operátorov pri využívaní frekvencií. V súčasnosti platný zákon jasne neupravuje podmienky, za akých možno predĺženie licencií spoplatniť. Podľa predloženej novely by žiadatelia museli platiť pri predĺžení licencie, pričom výšku úhrady určí podľa novely Telekomunikačný úrad (TÚ)

TÚ s predloženou novelou zákona podľa odborného poradcu OKS Jána Králika súhlasí, pričom pripúšťa nejasnosť aktuálnej právnej úpravy. "Súčasné znenie zákona neurčuje explicitný postup pre úrad pri ukončení platnosti licencií, akokoľvek by sa teda rozhodol, je možné, že by bol napadnutý na súde," uviedol hovorca úradu Roman Vavro.

Predkladaná novela sa aktuálne týka spoločností Slovak Telekom, ktorá pod značkou T-Mobile poskytuje služby mobilnej komunikácie a prevádzkuje služby mobilných dátových sietí a Orange Slovensko, ktorým platnosť terajších licencií vyprší koncom augusta tohto roka. Telekomunikačný úrad momentálne eviduje žiadosť len od jedného operátora, pričom podľa zákona musí o žiadosti rozhodnúť do 6 týždňov od jej predloženia. "V odôvodnených prípadoch však má úrad možnosť predĺžiť si túto lehotu," vysvetlil Králik.

Minister dopravy Ján Figeľ súhlasí s tým, aby bolo predĺženie licencií mobilných operátorov spoplatnené. "Som za to, aby to bolo spoplatnené, je to bežná prax, považujem to za dôležitý stimul a prínos pre spoločnosť, ktorá umožňuje a vytvára prostredie pre podnikanie a zisky v tomto dôležitom sektore," uviedol na margo novely Figeľ.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné