Oslabili akciové trhy v Európe aj v USA

Oslabili akciové trhy v Európe aj v USA Foto: SITABRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh vo štvrtok oslabil. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 klesol o 1,3 % a uzavrel na úrovni 1 128,55 bodu. Hoci však ide o najväčší jednodňový pokles od začiatku decembra, index stále smeruje k tomu, že za tento mesiac vykáže najväčší prírastok od marca. Trh vo štvrtok najprv mierne posilnil, ale hneď oslabil, pričom k zlej nálade prispievalo zverejnenie prieskumu, podľa ktorého sa tempo rastu podnikania v Číne spomalilo. Naďalej pôsobili aj obavy zo zadlženia okrajových členov eurozóny. Zlacnenie ropy negatívne ovplyvnilo energetické spoločnosti. Firmy Total a Statoil oslabili približne o 1 %. Darilo sa však nórskej chemickej firme Yara International, ktorej akcie posilnili o 0,9 % po tom, ako obchodníci uviedli, že chladné počasie zvýšilo dopyt po soli na posypávanie ciest.

Americký akciový trh vo štvrtok mierne oslabil. Trojica lepších ako očakávaných ekonomických správ nestačila na to, aby nalákala obchodníkov na podnikanie rizika, keďže v uplynulých dňoch trh nahromadil výrazné zisky. Index S&P 500 si od začiatku mesiaca pripísal 6,5 % a smeroval k tomu, že vykáže najlepší december od roku 1991. Počet nových nezamestnaných v USA v minulom týždni klesol najnižšie od júla 2008, podnikateľská aktivita Stredozápadu USA vzrástla na najvyššiu úroveň od júla 1988 a predaj starších domov v novembri sa tiež vyvíjal lepšie, ako sa očakávalo. Personálna agentúra Monster Worldwide Inc v reakcii na dobrý vývoj na trhu práce si pripísala 2,1 %. Podnik Anadarko Petroleum Corp poskočil o 6,9 % po správe, že ho chce kúpiť BHP Billiton Ltd. Priemyselný index Dow Jones mierne klesol, a to o 0,14 % na 11 569,71 bodu, index Standard & Poor’s 500 oslabil o 0,15 % na 1 257,92 bodu a technologický Nasdaq si odpísal tiež 0,15 % a klesol na 2 662,98 bodu.

Na japonskom akciovom trhu sa v piatok neobchodovalo. Vo štvrtok hlavný tokijský index Nikkei oslabil o 1,12 % a za celý rok 2010 klesol o 3 %, keďže japonský jen oproti doláru za uplynulý rok posilnil o 12 %. To ohrozovalo konkurencieschopnosť japonského exportu za situácie, keď s problémami zápasila celá ekonomika Japonska.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné