Oslabili trhy v Európe, USA aj v Japonsku

Oslabili trhy v Európe, USA aj v Japonsku Foto: SITA/APBRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v pondelok klesol na trojtýždňové minimum po tom, ako agentúra Standard & Poor’s zhoršila výhľad ratingu USA na negatívny. Najviac oslabili akcie firiem poisťujúcich americké cenné papiere. Podľa analytikov však vplyv zhoršenia výhľadu ratingu USA pravdepodobne bude krátkodobý. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 si odpísal 1,7 % a oslabil na 1 112,42 bodu. Od začiatku roka index oslabil o 0,8 %, ale je o 72 % silnejší oproti rekordnému dnu z marca 2009. "Vyhlásenie S&P nehovorí nič také, čo by sme už nevedeli, ale kryštalizuje obavy ľudí. Deficit USA je príliš vysoký, vieme to, ale realistický pohľad je taký, že veci sa pravdepodobne zmenia," povedal Andy Lynch zo spoločnosti Schroders. Poisťovne Allianz, Aviva, AXA a Generali oslabili o 4 až 5,7 %. Oslabili aj banky Barclays, Société Générale, Intesa Sanpaolo a UniCredit, a to o 3,6 až 4,2 %. Po zlacnení ropy klesli akcie energetických firiem. BG Group, Total, ENI, Royal Dutch Shell a Statoil stratili 1,8 až 3 %. Zlacnenie kovov stiahlo dole Anglo American o 5 %. Jednou z mála spoločností, ktoré posilnili, bol švajčiarsky výrobca zdravotníckych nástrojov Synthes po tom, ako potvrdil, že rokuje o kúpe farmaceutickej firmy Johnson & Johnson.

Americký akciový trh v pondelok oslabil, keďže obavy zo štátnych dlhov na oboch stranách Atlantiku a sprísňovanie čínskej menovej politiky poškodili výhľad rastu globálnej ekonomiky. Hodnota amerických akcií sa však v priebehu dňa odrazila od dna po tom, ako niektorí analytici uviedli, že ich výpredaj je prehnaný. Trh však aj tak klesol najvýraznejšie za posledný mesiac. Priemyselný index Dow Jones si odpísal 1,14 % a klesol na 12 201,59 bodu, index Standard & Poor’s 500 stratil 1,1 % a oslabil na to 1 305,14 bodu a technologický Nasdaq klesol o 1,06 % na úroveň to 2 735,38 bodu. Na trh negatívne pôsobilo to, že agentúra Standard & Poor’s zhoršila výhľad ratingu USA, ale aj to, že trhy sú čoraz viac presvedčené, že Grécko bude musieť reštrukturalizovať svoje záväzky. Hodnota akcií banky Citigroup Inc sa nezmenila. Banka v pondelok zverejnila zisk za prvý kvartál, ktorý mierne prekonal očakávania. Oslabila však strojárska spoločnosť Caterpillar Inc, ktorej akcie zlacneli o 3,1 %. Firma Exxon Mobil Corp klesla o 1,4 % a ťažobná spoločnosť Alcoa Inc si odpísala 2,3 %.

Japonský akciový trh v utorok klesol na trojtýždňové minimum po tom, ako výrobca čipov Texas Instruments upozornil, že následkom minulomesačného zemetrasenia v Japonsku zaznamená pomalší rast tržieb. Toto vyjadrenie spôsobilo oslabenie akcií technologických podnikov a klesla cena akcií spoločností Renesas a Advantest. Japonský trh poškodil aj rast jenu v reakcii na to, že agentúra S&P pohrozila znížením ratingu USA. Hlavný tokijský index Nikkei oslabil o 1,2 % na 9 441,03 bodu a širší index Topix si odpísal 1,1 % a klesol na 827,56 bodu. Podľa analytikov však vplyv kroku ratingovej agentúry bude obmedzený. „Zhoršenie výhľadu ratingu USA zo strany S&P pravdepodobne bude mať krátkodobý vplyv na japonské akcie pre obavy z posilnenia jenu. Dlhodobý vplyv by však mal byť obmedzený,“ povedal Makoto Nagahori zo spoločnosti Instinet.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné