P. Slonoviny: Sily uznaného prezidenta obsadili hlavné mesto

P. Slonoviny: Sily uznaného prezidenta obsadili hlavné mesto Foto: SITA/APYAMOUSSOUKRO 30. marca (WEBNOVINY) – Vojaci podporujúci medzinárodne uznávaného prezidenta Pobrežia Slonoviny Alassaneho Ouattaru v stredu večer vstúpili do hlavného mesta Yamoussoukro, ktoré doteraz ovládal jeho politický rival Laurent Gbagbo. Bojovníci sa však podľa vlastných slov stretli v metropole tejto západoafrickej krajiny s bližšie nešpecifikovaným "odporom" zo strany Gbagbových stúpencov.

Agentúra AP s odvolaním sa na očitých svedkov informovala, že Gbagbove vojská začali mesto opúšťať ešte v stredu okolo obeda. Ak sa tieto informácie potvrdia, pôjde o silný signál, že Ouattarovi sa predsa len podarí oficiálne zasadnúť na najvyšší post v krajine, v čom ho podporuje aj medzinárodné spoločenstvo.

Gbagbo, ktorý stál na čele krajiny 10 rokov, odmietol výsledky novembrových volieb uznaných OSN. Podľa nich je víťazom jeho politický rival Ouattara. Všetky pokusy zahraničia presvedčiť ho, aby odstúpil, zatiaľ zlyhali. Medzinárodné spoločenstvo sa teraz obáva vypuknutia občianskej vojny v krajine a uvalilo na ňu zbrojné embargo. Podľa OSN na Pobreží Slonoviny od minulého roka zabili stovky ľudí.


Pridat.eu



RSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára





* tieto polia sú povinné