Partizánske odmieta rušenie daňového úradu a hasičov

Partizánske odmieta rušenie daňového úradu a hasičov Primátor mesta Partizánske Jozef Božik počas spoločného zasadnutia primátora mesta Partizánske a obcí okresu v súvislosti avizovaného zrušenia pracoviska Daňového úradu v Partizánskom. Partizánske, 28. február 2011.Foto: SITA/Martin HavranPARTIZÁNSKE 28. februára (WEBNOVINY) – Mesto Partizánske a obce okresu nesúhlasia s plánovaným zrušením pobočky daňového úradu a okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru.

Daňový úrad má podľa predbežných informácií zaniknúť k 1. januáru 2012, hasičské riaditeľstvo možno ešte o niečo skôr. Zoštíhlením verejnej správy chce štát ušetriť.

„Došlo by k výraznému poškodeniu záujmov občanov, ale aj podnikateľskej a hospodárskej verejnosti, pretože by museli cestovať na daňový úrad do Prievidze,“ povedal dnes po stretnutí so starostami a predstaviteľmi politických strán v okrese primátor Partizánskeho Jozef Božik. Na stretnutí prijali výzvu, ktorou žiadajú vládu, aby prehodnotila zámer rušenia daňového úradu.

Regionálne rozdiely

Štát sa podľa Božika správa k Partizánskemu macošsky. V ďalších mestách Hornej Nitry – Púchove a Bánovciach nad Bebravou – sa majú daňové úrady zachovať. Božik poukazuje na to, že daňový úrad v Partizánskom pritom eviduje 8 900 daňových subjektov, v Púchove je to 8 200 a v Bánovciach nad Bebravou 6 900. „Púchov je blízko Trenčína aj Považskej Bystrice, navyše obe mestá sú blízko diaľnice. Tu bude musieť napríklad podnikateľ z obce Bošany cestovať nejakých 45 kilometrov po horších cestách,“ povedal primátor. V Bánovciach nad Bebravou má zostať tzv. stanica daňového úradu. Bánovský okres má pritom 38 000 obyvateľov a okres Partizánske 48 000, zdôrazňuje Božik.

"Jednoznačné politické lobby"

V druhej polovici marca chce zvolať ďalšie stretnutie, tentoraz aj s podnikateľmi z celého okresu, starostami a pozvať chce aj predstaviteľov parlamentných politických strán. „Podnikatelia sa do Partizánskeho nehrnú, chýba nám cesta R2. Tieto kroky ich môžu odradiť ešte viac,“ myslí si Božik.

Zároveň sa obáva toho, že ak v Partizánskom zrušia dve inštitúcie, v budúcnosti ich môžu nasledovať ďalšie. Už v roku 2004 tu v rámci reformy štátnej správy zanikli pracoviská súdu, prokuratúry a polície. Súd a prokuratúru tu obnovili v roku 2007 a políciu v júni 2010. Okresná šéfka Smer-SD Mária Janíková označila pripravované rušenie daňového úradu za „jednoznačné politické lobby.“ Podľa nej úspora na platoch 36 ľudí Slovensko nezachráni a služby pre obyvateľov sa značne zhoršia.

Okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru sa má zlúčiť s riaditeľstvo v Bánovciach nad Bebravou. „Prejde tam administratíva a v Partizánskom zostane zásahová činnosť,“ informoval riaditeľ okresných hasičov Otomar Mruškovič.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné