Penta získala Dexia banku Slovensko

Penta získala Dexia banku Slovensko Dexia bankaFoto: Dexia bankaBRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Stredoeurópska investičná skupina Penta Investments sa stala vlastníkom 88,71-percentného podielu akcií Dexia banky Slovensko. Od 1. apríla tohto roka sa novým generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Dexia banky Slovensko stáva Jan Rollo, ktorého vymenovala dozorná rada banky a schválila Národná banka Slovenska. Agentúru SITA o tom vo štvrtok informovala Penta s tým, že súhlas s transakciou udelil Protimonopolný úrad SR aj Národná banka Slovenska. "Dexia banka Slovensko bude pokračovať v spolupráci s komunálnym sektorom, pre ktorý je dlhodobo silným partnerom. Našim cieľom je tiež posilniť pôsobenie banky v segmente retailu, kde vidíme priestor na rast,“ povedal partner investičnej skupiny Penta Iain Child.

Jan Rollo je bankár s dlhoročnými medzinárodnými skúsenosťami z oblasti firemného, ale aj retailového bankovníctva, so znalosťami špecifík regiónu strednej a východnej Európy. Po pôsobení v oblasti IT a práci pre Európsku úniu začal kariéru v bankovníctve v roku 1994 v Bank Austria, kde bol zodpovedný za vzťahy s kľúčovými zákazníkmi, za marketing a elektronické bankovníctvo. Následne pôsobil v Citibank ako riaditeľ oddelenia riadenia produktov a podieľal sa na riadení divízie malých a stredných podnikov. V rokoch 1999 až 2008 sa podieľal na rozvoji GE Money Bank v Českej republike, kde pôsobil najskôr ako riaditeľ firemného bankovníctva a od roku 2003 ako riaditeľ retailového bankovníctva a člen predstavenstva banky. Pred príchodom do skupiny Penta a Dexia banky Slovensko viedol ako predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskú sporiteľňu.

Penta si ako nový majoritný vlastník Dexia banky Slovensko splní zákonom danú povinnosť a predloží minoritným akcionárom povinnú ponuku na prevzatie ich akcií. Vznik tejto povinnosti oznámi 1. apríla v denníku Sme. Samotná ponuka bude zverejnená do desiatich pracovných dní, nakoľko jej znenie podlieha schváleniu Národnej banky Slovenska. Platnosť povinnej ponuky potrvá 60 dní. O jej stave budú minoritní akcionári týždenne informovaní v tlači, a to počas celého trvania platnosti povinnej ponuky.

Dohoda o odkúpení väčšinového podielu Dexia banky Slovensko bola podpísaná v novembri 2010 medzi investičnou skupinou Penta a Dexia Kommunalkredit Bank, dcérskou spoločnosťou Dexia SA.
Penta je stredoeurópska investičná skupina založená v roku 1994. Pôsobí v sektoroch private equity a v realitnom developmente. V oblasti private equity spravuje jediný fond svojich piatich partnerov, akcionárov spoločnosti. Jej portfóliové spoločnosti zamestnávajú viac než 25 tisíc pracovníkov a konsolidované tržby skupiny dosiahli v roku 2009 výšku 2,2 mld. eur. Penta investuje predovšetkým do oblasti energetiky, retailu, zdravotníctva, leteckej výroby, strojárstva, privátneho bankovníctva, telekomunikácií a zábavného priemyslu. V realitnom developmente začala Penta investovať v roku 2005 a v súčasnosti realizuje 11 projektov. Zameriava sa na segmenty administratívy, maloobchodu a voľno časových aktivít, ako aj na prípravu územia pre nové projekty. Penta pôsobí vo viac než desiatich krajinách Európy a má svoje zastúpenie v Prahe, Bratislave, Varšave, Limassole a Amsterdame.

Dexia banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993, pôvodne pod názvom Prvá komunálna banka, pod ktorým vystupovala do konca septembra 2003. Finančná skupina Dexia sa stala majoritným akcionárom Dexia banky Slovensko v máji 2000. Finančná skupina Penta koncom roka 2010 odkúpila od Dexia Kommunalkredit Bank majoritný 88,7-percentný podiel. Zostávajúca časť patrí slovenským mestám a obciam a individuálnym investorom.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné