Piráti začali zbierať podpisy pre registráciu strany

Slovenská pirátska strana (SPS) dnešným dňom splnila všetky povinné kroky k tomu, aby mohla začať zbierať podpisy za účelom registrácie politickej strany, pričom Ministerstvo vnútra SR dnes na svojich stránkach zverejnilo tzv. oznámenie prípravného výboru politickej strany, ktorým sa potvrdzuje značka a zber podpisov pre ňu. „Radi by sme nazbierali potrebný počet podpisov do konca leta, aby sa od jesene mohla SPS aktívne zapájať, zatiaľ ako neparlamentná strana, do politického diania na Slovensku,“ predstavuje plány Tomáš Vojtek, člen prípravného výboru.

Piráti sú na Slovensku aktívni od roku 2011, a to vo forme občianskeho združenia Slovenská pirátska strana – SPS. Po udalostiach posledných mesiacov na Slovensku i vo svete sa členovia združenia rozhodli pre aktívny vstup do politického života. Motivátorom bol i úspech českých Pirátov vo vlaňajších parlamentných voľbách a možnosť využiť ich skúseností. „So slovenskými Pirátmi sme v kontakte od ich založenia, ale v posledných mesiacoch sa na oboch stranách zintenzívnila spolupráca. Odovzdávame naše know-how a zúčastňujeme sa stretnutí – a teraz urobíme predovšetkým všetko pre to, aby sa vybrali včas potrebné podpisy,” hovorí vedúca zahraničného odboru českých Pirátov Markéta Gregorová, ktorá pomoc koordinuje.

Rovnako ako českí Piráti je i SPS členom Pirate Parties International (PPI), tzv. Pirátskej Internacionály, medzinárodnej nevládnej organizácie, zastrešujúcej všetky pirátske hnutia a strany vo svete. Slovenskí Piráti sú tak súčasťou globálneho hnutia, ktorého myšlienka je postavená na slobode informácií, otvorenosti a boji proti korupcii. Intenzívne však pracujú i na vlastných programových tézach, poplatných situácii na Slovensku, so zameraním na e-government, zastavenie klientelizmu a korupcie a na priamu demokraciu. „Okrem programu a celoštátnej i regionálnej straníckej štruktúry chceme začať stavať tiež kandidátnu listinu do eurovolieb,” dodáva Tomáš Vojtek k ich ambíciám. Českí Piráti veria, že sa v máji budúceho roku so slovenskými kolegami na pôde Európskeho parlamentu budú stretávať.

Zdroj: www.piratskastrana.sk


Pridat.eu