PLÁVANIE: Nagy prvým limitárom na MS, hoci s divným časom

PLÁVANIE: Nagy prvým limitárom na MS, hoci s divným časom Ilustračné fotoFoto: SITA/AP BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Prvým slovenským limitárom v súvislosti s plaveckými MS v dlhom bazéne v Šanghaji (27. – 31. júla 2011) sa zásluhou národného rekordu 8:26,03 min na 800 m voľným spôsobom na Orca Cupe v Bratislave stal Richard Nagy. Pravda, B-hranica na cestu do Číny 8:37,52 min pôsobí podozrivo mäkko.

"Zatiaľ to musíme akceptovať, nemáme dôvod konať inak a sme krytý údajmi z oficiálnej tabuľky zaslanej dokonca viackrát. Hneď od začiatku som však upozorňoval na to, že pravdepodobne ide o chybu Medzinárodnej plaveckej federácie FINA, ktorej v podstate je jedno, koho na šampionát pošleme. Problém by mohol nastať akurát u nás: bolo by nepríjemné, ak by dodatočne prišla oprava a museli by sme sa k tomu nejako postaviť. Zatiaľ však nemáme dôvod nepovažovať Nagya za limitára, hoci ten čas je naozaj divný," skonštatoval pre agentúru SITA tréner plaveckej reprezentácie SR Róbert Pastierik.

K plneniu limitov na letný vrchol sezóny – uzávierka je 19. júna – Pastierik uviedol: "S tou jednou spomenutou výnimkou sú limity do Šanghaja tvrdé a v podstate na úrovni olympijských spred štyroch rokov. Kto splní A-limit, mal by byť už aj kandidátom na štart na OH 2012 v Londýne. Mali sme sústredenie v Lignane a viem, že nejaké absolvovali aj pretekári J&T Sportteamu. Verím, že adepti na štart na MS 2011 urobia všetko pre to, aby sa čo najlepšie pripravili. Plavcov sme upozorňovali, že ich forma v tomto období by mala gradovať smerom k Veľkej cene Slovenska, ktorá sa uskutoční 27. – 29. mája. Zuzana Mimovičová už teraz na Orca Cupe zaujala slovenským rekordom 1:10,90 na 100 metrov prsia, čo je sľubný signál. O to viac, že pred pretekmi hovorila o nie optimálnom zdravotnom stave, ale asi to nebolo až také vážne."

Ilustračné fotoFoto: SITA/APPastierik ponúkol okruh najpredpokladanejších mien pre šanghajský šampionát: "Okrem Mimovičovej do neho patrí partia okolo Tomáša Klobučníka, Katky Listopadovej a Katky Filovej. Ďalším je napríklad Roman Kučík, ktorý minulý rok príjemne prekvapil. Majú moju dôveru v tom, že budú schopní splniť nominačné kritéria. Čo sa týka Denisy Smolenovej, teraz mi poslala z Ameriky prvé výsledky z iných ako yardových bazénov a už splnila limit na augustovú letnú univerziádu v Číne. Ťažko povedať, či sa s tým uspokojí, alebo urobí všetko aj pre štart na MS. Podľa mojich rozhovorov s koučom Stevom Collinsom i jej slovenským trénerom Karolom Máčikom v zime plánovali aj štart v Šanghaji a sľubovali si veľkú výkonnosť na leto."

Zo spomenutých plavcov má automaticky zelenú Filová, ale Pastierik podotkol: "Teoreticky u nej platí rovnako ako vlani ´voľná karta´ od SPF na základe predchádzajúcich výsledkov, ale nie som si istý, či to na KVŠ ešte nebudeme rozoberať. Možno by to stálo za zváženie, pretože s Katkinou vlaňajšou Budapešťou a najmä zimou som nebol spokojný a ona tiež nie – dosť to oplakala. Nemalo by sa stať, že niekto príde na MS a my absolútne nevieme, aká je jeho aktuálna výkonnosť. Mali by sme mať aspoň aký – taký prehľad, nejaké hlásenky o tréningu. Máme ústretovú ambíciu pomôcť najlepším a nedostávať ich pod zbytočný tlak z plnenia limitov, ale tento prístup by sa nám nemal vracať ako zlý

Historicky najúspešnejšia slovenská plavkyňa Martina Moravcová nedávno sprostredkovane ako členka Slovenského olympijského top tímu (SOTT) Londýn 2012 prostredníctvom vedúceho oddelenia športovej prípravy Národného športového centra (NŠC) Róberta Petrisku požiadala o ďalšie financovanie prípravy a oznámila ambíciu kvalifikovať sa na OH. Pastierik k tomu uviedol: "Martina vypadla z reprezentácie, nemá žiadne dosiahnuté časy.

Na základe rozhovorov s ňou i jej mamou viem, že to s účasťou myslí vážne, ale otázne je, kedy sa začne vážne pripravovať. Možno by bolo dobre, ak by to bolo už na letný Šanghaj, hoci to nevidím reálne, je to skôr v rovine fantázie. Ak však najneskôr od septembra nezačne tvrdo pracovať, tak aj ten Londýn asi zostane len v rovine prianí. Ja by som Martine doprial šiesty štart na olympijských hrách, ale bude záležať na nej. Teraz funguje ako mama na plný úväzok a len ona môže posúdiť, koľko času by si našla na tréning a či to bude stačiť."


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné