Po výbuchu v českej v továrni na trhaviny štyria nezvestní

Po výbuchu v českej v továrni na trhaviny štyria nezvestní Výbuch v závode v Pardubiciach.Foto: ihned.czPARDUBICE 20. apríla (WEBNOVINY) – Továrňou na trhaviny v českých Pardubiciach v stredu ráno otriasol silný výbuch, ktorý si vyžiadal najmenej štyroch zranených. Informovali o tom oficiálne zdroje, na ktoré sa odvoláva tlačová agentúra Mediafax. Ako pre agentúru uviedla hovorkyňa miestnych hasičov Vendula Horáková, ďalší štyria ľudia sú po výbuchu nezvestní a môžu sa nachádzať v troskách zničenej budovy. Na miesto privolali záchranárov s pátracími psami, podľa polície však do priestoru zatiaľ nesmie nikto vstupovať. Tlaková vlna rozbila okná a výklady obchodov v okruhu niekoľkých kilometrov a spustila alarmy automobilov.

Incident potvrdila hovorkyňa podniku Synthesia Jaroslava Doležalová, ktorá nevedela uviesť, čo bolo príčinou výbuchu. Podľa agentúry Mediafax v závode Explosia vybuchol nitroglycerín používaný pri výrobe trhavín, pričom sa zrútila budova s rozlohou 10 krát 10 metrov. Hasiči na svojej internetovej stránke uvádzajú, že explóziu pocítili aj obyvatelia priľahlých obcí Ohrazenice a Lázně Bohdaneč, odkiaľ hlásia rozbité okná a výklady. Nad areálom továrne sa podľa svedkov vznáša čierny dym, hasiči však ubezpečujú, že havária nepredstavuje ohrozenie pre životné prostredie.

Ako informuje server iHNed.cz, po výbuchu nastal požiar, ktorý hasiči zlikvidovali. Stále sú však na mieste a podľa Horákovej ochladzujú poškodený objekt. "Zatiaľ nie je jasné, či nemôže nastať ďalšia explózia," uviedla hovorkyňa s tým, že okolo 11. hodiny by mala z Prahy doraziť špecializovaná technika pre pátranie po nezvestných osobách. "Ide o štrbinovú kameru," spresnila.

Hovorca firmy Explosia Jiří Simandl pre server iHNed.cz uviedol, že do ovzdušia neunikli žiadne nebezpečné látky. "Obyvateľstvo nie je ohrozené," zdôraznil. Generálny riaditeľ firmy Josef Tichý určil vyšetrovaciu komisiu, ktorá má zistiť príčiny nehody.

Podľa svedkov tlaková vlna vyrážala okná aj výklady v meste. "O 6:45 sa ozvala obrovská rana, spustili sa alarmy zaparkovaných áut," povedal pre iHNed.cz obyvateľ David Král, žijúci asi dva kilometre vzdušnou čiarou od miesta havárie. Výbuch pocítili aj obyvatelia mesta Lázně Bohdaneč, vzdialených asi štyri kilometre od závodu. Starostka Květoslava Jeníčková dostala od firmy sms správu, že sa stala prevádzková nehoda. Nitroglycerin vraj ale nie je škodlivý, preto úrad neinformoval občanov, inak by šíril poplašnú správu.


Pridat.eu