POBREŽIE SLONOVINY: BR OSN uvalila sankcie na Gbagba

POBREŽIE SLONOVINY: BR OSN uvalila sankcie na Gbagba Na fotografii predseda Komisie Africkej únie Jean Ping a Alassane Ouattara (vpravo)Foto: SITAOSN 31. marca (WEBNOVINY) – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v stredu jednomyseľne prijala rezolúciu, ktorá požaduje okamžité zastavenie stupňujúceho sa násilia na Pobreží Slonoviny a zavádza sankcie voči tamojšiemu lídrovi Laurentovi Gbagbovi.

Hlasovanie sa uskutočnilo päť dní po predložení návrhu z dielne Francúzska a Nigérie vyjadrujúce obavy, že nepokoje v západoafrickej krajine môžu prerásť do občianskej vojny. Rezolúcia vyzýva všetky dotknuté strany, aby rešpektovali "vôľu ľudu" výsledky minuloročných prezidentských volieb, ktorých medzinárodne uznávaným víťazom je Gbagbov protivník Alassane Ouattara. Bezpečnostná rada zároveň odsúdila Gbagbov odmietavý postoj k nedávnemu návrhu Africkej únie, ktorý rovnako predpokladal bezodkladné odovzdanie moci Ouattarovi.

Najnovšia rezolúcia OSN "tými najostrejšími slovami odsudzuje súčasné stupňovanie násilia v celej krajine, ktoré by mohlo predstavovať zločiny proti ľudskosti". Pätnásťčlenná rada taktiež vyjadrila plnú podporu medzinárodnej mierovej misii na Pobreží Slonoviny. Sankcie v podobe zákazu cestovať a zmrazenia majetku sa týkajú samotného Gbagba ako aj jeho manželky a troch najbližších spolupracovníkov.

Gbagbo, ktorý stál na čele krajiny 10 rokov, odmieta uznať výsledky novembrových volieb a všetky pokusy zahraničia presvedčiť ho, aby odstúpil, zatiaľ zlyhali. Medzinárodné spoločenstvo sa teraz obáva vypuknutia občianskej vojny v krajine a uvalilo na ňu zbrojné embargo. Podľa OSN na Pobreží Slonoviny od minulého roka zabili stovky ľudí.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné