Podľa Britov má eurozóna v dnešnej forme malú šancu prežiť

Podľa Britov má eurozóna v dnešnej forme malú šancu prežiť Ilustračné foto: www.sxc.huLONDÝN 31. decembra (WEBNOVINY) – Eurozóna má v najbližšom desaťročí iba 20-percentnú šancu na prežitie v terajšej podobe vzhľadom na rozdielnu konkurencieschopnosť jej členov. V piatok to uviedlo britské Centrum pre výskum ekonomiky a podnikania (CEBR). Britská inštitúcia konštatovala, že Španielsko a Taliansko budú na jar musieť refinancovať dlhopisy v hodnote vyše 400 mld. eur, čo môže vyvolať novú krízu eurozóny.

"Euro to môže položiť, hoci európski politici sú zvyčajne schopní na krízu reagovať," povedal riaditeľ CEBR Douglas McWilliams. Z dlhodobého hľadiska podľa jeho slov budú projekt spoločnej meny podkopávať vážnejšie nerovnováhy medzi silnejšími a slabšími členmi menovej únie, ktoré sa prejavili po vypuknutí finančnej krízy v roku 2008. "Obávam sa, že euro položí neschopnosť väčšiny krajín prijať tvrdú liečbu nevyhnutnú na to, aby ich ekonomiky boli z dlhodobého hľadiska konkurencieschopné," povedal McWilliams. "Euru dávame iba 20-percentnú šancu na prežitie najbližších 10 rokov v terajšej podobe," dodal.

V tomto roku otriasla eurozónou dlhová kríza Grécka a Írska, čo viedlo k špekuláciám, že Nemecko by mohlo stratiť trpezlivosť pri zachraňovaní márnotratnejších susedov. Nemecká kancelárka Angela Merkelová však opakovane zdôraznila záväzok Berlína voči euru a opäť to povedala aj v piatkovom príhovore pred Novým rokom. "Euro je základom našej prosperity," vyhlásila. "Nemecko potrebuje Európu a našu spoločnú menu. Je to v záujme nášho vlastného dobra a v záujme o prekonania obrovských celosvetových problémov. My Nemci svoju zodpovednosť prijímame, hoci je to niekedy veľmi ťažké," uviedla.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné