Podnikateľ Remeta si už nie je istý, či zabojuje o NCHZ

Podnikateľ Remeta si už nie je istý, či zabojuje o NCHZ Foto: nchz.skBRATISLAVA 31. marca (WEBNNOVINY) – Podnikateľ Miroslav Remeta si už nie je istý, či sa znova zúčastní prostredníctvom svojej firmy M-Energo tendra na predaj Nováckych chemických závodov, a.s. (NCHZ), ktoré sú v súčasnosti v konkurze. Práve firma M-Energo ako jediná ponúkla v prvej súťaži za novácku chemičku 2 mil. eur. "Podmienky súťaže pravdepodobne budú také, že by sme sa zúčastnili tendra. Mám však zmiešané pocity z rôznych vyhrážok Európskej komisie. Nedovolím si dneska povedať, že som schopný zopakovať ponuku," povedal pre agentúru SITA Remeta, ktorý je zároveň jedným z veriteľov NCHZ.

Podnikateľ narážal na informácie, ktoré začiatkom tohto týždňa priniesol denník SME. Podľa denníka "ak sa v novej súťaži podnik nepredá za cenu, ktorá umožní uhradenie kartelovej pokuty za takmer 20 mil. eur, Brusel podrobne preverí, či sa v konkurze neobchádzali pravidlá hospodárskej súťaže." "Myslím si, že keby my sme sa nejakým takým spôsobom kvázi vyhrážali, tak asi by sme boli považovaní za tých, ktorí ovplyvňujú tender," reagoval Remeta s tým, že kupujúcich nezaujíma nejaký európsky problém a svoje ponuky za podnik predložia na základe ekonomických skutočností.

Veriteľský výbor minulý týždeň schválil podmienky súťaže. Teraz sa čaká na odobrenie podmienok zo strany správcu konkurznej podstaty a sudcu. Druhá súťaž na predaj novéckej chemičky by mohla byť podľa Remetu vypísaná na budúci týždeň.

Prvé kolo tendra spochybnil jeden z najväčších veriteľov, Fond národného majetku SR. Veritelia rozhodli o pokračovaní prevádzky v NCHZ konca januára tohto roka. Rozhodnutie veriteľov pokračovať v prevádzke následne odobril aj Okresný súd v Trenčíne, ktorý schválil správcom konkurznej podstaty predložený pokyn.

Akciová spoločnosť Novácke chemické závody je dodávateľom chemických surovín pre široké spektrum priemyselných odvetví. Produkciu chemických výrobkov zabezpečujú výrobné prevádzky troch závodov. Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je výroba a predaj výrobkov na báze výroby a spracovania chlóru, produkcie karbidu vápnika a technických plynov, výroby polyvinylchloridu (PVC) a produktov jeho spracovania. Spoločnosť exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín celého sveta. V súčasnosti vo firme pracuje zhruba 1 700 zamestnancov.

Novácka chemička sa dostala do problémov po tom, ako Európska komisia vlani rozhodla, že NCHZ, ako aj ich bývalá materská spoločnosť 1. garantovaná, budú musieť zaplatiť za kartelové dohody s ďalšími európskymi chemickými spoločnosťami pokutu 19,6 mil. eur. Podľa komisie totiž v rokoch 2004 a 2007 stanovili ceny a rozdelili si trhy s práškovým acetylidom vápenatým, granulovaným acetylidom vápenatým a granulovaným horčíkom vo veľkej časti Európskeho hospodárskeho priestoru. Novácka firma podala po udelení pokuty návrh na konkurz, čomu súd vyhovel.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné