Pohonné látky v novom roku značne zdražejú

Pohonné látky v novom roku značne zdražejú Foto: SITA/APBRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Vládne opatrenia prinesú v roku 2011 výrazné zvýšenie ceny pohonných látok. Benzíny zdražejú od pondelka 3. januára na čerpacích staniciach najčastejšie o 6,5 centu za liter a nafta o 6 centov za liter. Priemerné ceny palív zdvihnú rast dane z pridanej hodnoty z 19 % na 20 %, zrušenie daňového zvýhodnenia biopalív a zavedenie príspevku na núdzové zásoby ropy. Najpredávanejší benzín 95 Natural bude stáť od budúceho roku v priemere takmer 1,390 €/liter a nafta v priemere 1,265 €/liter, informoval vo štvrtok Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk.

"Ceny benzínov sa po zdražení dostanú na historicky najvyššie úrovne. Nafta bola naposledy taká drahá, ako bude, na jeseň 2008. To bolo v čase, keď sme si všetci mysleli, že už pohonné látky snáď ani drahšie nemôžu byť," uviedol Novotný. LPG bude od budúceho roku drahšie približne o 9,9 centu za liter a CNG asi o 20 centov za kilogram.

Najväčšia hrozba palivovej turistiky sa objaví na severe Slovenska, kde budú najmä ceny benzínov výrazne drahšie v porovnaní s cenami v Poľsku – miestami aj o viac ako 15 centov za liter. Pri nafte sa rozdiel bude pohybovať aj o viac ako 10 centov za liter. "Natrafiť na lacnejšie pohonné látky v Maďarsku a Česku nebude také jednoduché. A ani benzíny v Rakúsku nebudú oveľa výhodnejšie, keďže aj tam sa vláda postarala o novoročné zdražovanie," dodal Novotný.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné