Potkan je už v Maďarsku

Potkan je už v Maďarsku Jozef R. alias Potkan patril k najhľadanejším Slovákom.Foto: SITA/Martin HavranBUDAPEŠŤ 18. apríla (WEBNOVINY) – Slováka Jozefa R., ktorý je podozrivý v súvislosti s vraždou maďarského podnikateľa Jánosa Fenyöa v roku 1998, už previezli predstavitelia Národného úradu vyšetrovania do Maďarska.

Vedenie tamojšej polície to potvrdilo agentúre MTI s tým, že Jozef R. je v Budapešti už od nedele a vyšetrovací orgán nariadil jeho vyšetrovaciu väzbu.

Prevoz Jozefa R. nasledoval po tom, ako minulý pondelok Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí zamietol jeho sťažnosť voči verdiktu Krajského súdu (KS) v Nitre vydať ho do Maďarska. Maďarská polícia predpokladá, že Jozef R. bol zapletený do vraždy mediálneho magnáta Fenyöa. Dôvodom je údajná zhoda vzoriek DNA s tými, ktoré polícia získali z čapice, čo zostala na mieste útoku v centre Budapešti vo februári 1998.

Bomba pod autom

Vražda Fenyöa nebola vyriešená 13 rokov. Jozefa R. podozrievali aj v prípade pokusu o vraždu maďarského podnikateľa Zoltána Seresa v júni 1997, keď sa našla na spodku jeho auta pripevnená výbušnina. Tú sa však nepodarilo odpáliť, pretože bola uvoľnená. Na výbušnine sa našli odtlačky prstov Jozefa R. Napokon ho odsúdili na dva roky zo zneužitia výbušnín, prepustili ho v októbri minulého roka hneď po skončení procesu, lebo trest si odsedel vo väzbe.

Okrem toho bol podozrivý z bombového útoku, pri ktorom v centre Budapešti v júli 1998 zahynuli štyri osoby vrátane pravdepodobného cieľa útoku, podnikateľa Tamása Borosa. Vyšetrovatelia však nedokázali zabezpečiť dôkazy. Budapeštianska polícia je podľa MTI presvedčená, že gang vedený Jozefom R. je zodpovedný aj za útoky na sídlo strany Fidesz ako aj jednej menšej politickej strany a dvoch poslancov v Budapešti v roku 1998.
V minulosti najhľadanejší Slovák bol deväť rokov na úteku.

Zatkli ho v Prahe

V októbri 2008 ho v Prahe zadržala česká polícia, pri cestnej kontrole sa preukázal falošnými dokladmi. Vydali ho do Maďarska, kde je podozrivý z viacerých nájomných vrážd a bombových útokov. Na Slovensku bol v minulosti Jozef R. obvinený spolu s Imrichom Oláhom, ktorý už nežije, z vraždy Róberta Remiáša. Tomu v roku 1996 vybuchlo auto v bratislavskej Karlovej Vsi.

Remiáš bol údajne spojkou bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý v minulosti uviedol, že za únosom syna exprezidenta Michala Kováča do Rakúska stála tajná služba. Bratislavská krajská prokurátorka na návrh vyšetrovateľa trestné stíhanie v kauze Remiášovej vraždy voči obvinenej dvojici v roku 2006 zastavila.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné