Pre výpovede lekárov hrozí v Česku stav nebezpečenstva

Pre výpovede lekárov hrozí v Česku stav nebezpečenstva Foto: SITA/APPRAHA 29. december (WEBNOVINY) – Český minister zdravotníctva Leoš Heger je podľa tamojších médií pripravený požiadať hajtmanov o vyhlásenie stavu nebezpečenstva.

Dôvodom je narastajúci počet hromadných odchodov českých lekárov. Pokiaľ by v takom prípade nemocnice nedokázali zaistiť v regiónoch základnú akútnu starostlivosť, mohli by kraje prostredníctvom výnimočného stavu povolať lekárov späť do práce. Tí musia potom výzvu poslúchnuť. Informuje o tom portál ČT24.

Celkovo zatiaľ dalo výpoveď 3 830 z celkového počtu 12 000 českých lekárov. Niektoré nemocnice ale ešte výpovede nedostali. Koľko lekárov nakoniec z nemocníc reálne odíde sa ukáže až po skončení dvojmesačnej výpovednej lehoty. Patovou situáciu v českom zdravotníctve sa bude po novom roku zaoberať vláda, pričom by sa tak malo uskutočniť budúcu stredu 5. januára.

"Ďakujeme, odchádzame"
Vyhlásenie stavu nebezpečenstva je podľa ministra Hegera iba jedným z variantov. "My ako zodpovedné ministerstvo a vláda musíme zvážiť všetky varianty," uviedol v stredu Heger. Predseda Asociácie krajov ČR a juhomoravský hajtman Michal Hašek v stredu ministra vyzval, aby buď začal hromadné odchody lekárov okamžite riešiť, alebo aby odstúpil z funkcie. Stav nebezpečenstva by podľa neho navyše nemali riešiť kraje, ale vláda. Tieňový minister zdravotníctva ČSSD a stredočeský hajtman David Rath v stredu dokonca stav nebezpečenstva, keď by lekárom prácu nariadili, vyhlásiť odmietol. Stredočeský kraj na to podľa neho nepristúpi. "Buď začnite konať, alebo odstúpte," povedal. Situácia je podľa neho príliš vážna na to, aby sa nič nerobilo.

Českí lekári od vlády žiadajú zvýšenie základného platu na úroveň 1,5- až 3-násobku priemerného platu, v závislosti od dosiahnutej kvalifikácie. Aktuálne dostávajú plat vrátane nadčasov a služieb asi 50 tisíc českých korún, žiadajú pritom základný plat 70 tisíc. Ak by chcela vláda požiadavky lekárov splniť, musela by nájsť približne 3 miliardy korún. Najväčšiu odozvu mala výzva "Ďakujeme, odchádzame" na Morave, v Sliezsku a na Vysočine.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné