Prezident v Sýrii oznámi uskutočnenie kľúčových reforiem

Prezident v Sýrii oznámi uskutočnenie kľúčových reforiem Vláda sýrskeho premiéra Muhammada Nadžího Otrího ponúkla v utorok svoju rezignáciu prezidentovi Bašárovi al-Assadovi, ktorý ju prijal. Demonštranti požadovali od vlády reformy, viac politických slobôd a zrušenie 48 rokov trvajúceho výnimočného stavu. Foto: SITA/APDAMASK 30. marca (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad v stredu z parlamentu prednesie prejav k národu, v ktorom oznámi kľúčové reformy vrátane zrušenia výnimočného stavu.

Pôjde pritom o jeho prvú reč od začiatku protivládnych demonštrácií v krajine pred dvoma týždňami.

Reformy prisľúbilo sýrske vedenie minulý týždeň v reakcii na požiadavky demonštrantov dovolávajúcich sa väčších slobôd. Al-Asadova poradkyňa Busajna Šaabanová v nedeľu pre tlačovú agentúru AFP uviedla, že štát sa rozhodol zrušiť výnimočný stav, ktorý trvá v krajine od roku 1963. K ďalším ústupkom by mala patriť liberalizácia zákonov o médiách a politických stranách.

Vláda sýrskeho premiéra Muhammada Nadžího Otrího v utorok rezignovala. Nová vláda, ktorá by mala byť sformovaná v nadchádzajúcich dňoch, bude čeliť výzve implementovania reforiem prisľúbených pod tlakom prodemokratických protestov. Protesty inšpirované povstaniami v Tunisku a Egypte vypukli v Sýrii v polovici marca. Doteraz si vyžiadali už desiatky obetí.

OBRAZOM: Protesty v Sýrii

Protesty v Sýrii zasiahli aj do života v Libanone


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné