PRIDE: KDH vodu káže a víno pije

PRIDE: KDH vodu káže a víno pije Foto: SITA/APBRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Slovensko ako demokratická krajina nemôže súhlasiť s vyradením Výboru pre práva gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender osôb z Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Upozorňuje na to riaditeľka občianskeho združenia Queer Leaders Forum a organizátorka podujatia Dúhový PRIDE Bratislava 2011 Romana Schlesinger. Vláda 2. marca schválila Štatút Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Zo siedmich navrhovaných odborných výborov na tomto rokovaní schválili šesť, na podnet KDH vyradili len jediný, a to Výbor pre práva gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender osôb. „Toto rozhodnutie považujeme za jasný signál nielen smerom k neheterosexuálnym ľuďom, ale aj smerom k celej slovenskej spoločnosti i európskemu spoločenstvu o tom, že LGBT ľudia nie sú podľa vlády SR hodní akejkoľvek pozornosti, záujmu a systémového prístupu v riešení ich problémov," konštatuje Schlesinger s tým, že politici postavili LGBT ľudí do pozície občanov druhej kategórie.

Kritika na utorkové vyjadrenia

KDH počas utorňajšej rozpravy na pôde Rady vlády SR deklarovalo diametrálny rozdiel medzi útlakom kresťanov a LGBT ľudí. Schlesinger tvrdí, že Slovensko podlieha náboženskej ideológii – napriek tomu, že vo svojej ústave vyhlasuje, že naša krajina patrí k zvrchovaným demokratickým štátom, nezávislým od akejkoľvek ideológie či náboženstva.

„Medzi samotným gejmi a lesbami sú i kresťansky založení a veriaci ľudia. Z ľudskoprávneho hľadiska teda považujeme za správne podporiť akýkoľvek návrh na ochranu akejkoľvek skupiny, ktorá je ohrozená násilím, diskrimináciou či nerovnakým zaobchádzaním," poznamenala Schlesinger. Queer Leaders Forum je presvedčené, že ak sú ľudia diskriminovaní na základe ich kresťanskej viery, treba túto situáciu rovnako riešiť.

"Je smutné, že to isté KDH, ktoré presadilo vyradenie Výboru pre práva gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender osôb zo spomínanej Rady vlády v tejto chvíli presadzuje ochranu kresťanov a ich viery – čo je požiadavka absolútne legitímna, no z ich úst prinajmenšom zaslepená, keďže okrem jednej skupiny, ktorá si vyžaduje ochranu, nevidí a neakceptuje žiadne ostatné,“ konštatuje Schlesinger.

KDH podľa homosexuálov urazilo demokraciu

Neheterosexuálni ľudia tvoria podľa štandardných štatistických odhadov porovnateľnú menšinu, tri až štyri percentá. Je to porovnateľný údaj s počtom ľudí hlásiacich sa v SR k všetkým ostatným národnostným menšinám okrem maďarskej (podľa údajov z posledného sčítania ľudu v roku 2001 predstavujú 3,7 percenta).

Občianske združenie Queer Leaders Forum a desiatka ďalších mimovládnych organizácií považujú vo svetle týchto argumentov vyjadrenia politikov z KDH za urážku demokracie a devalvovanie platných legislatív ako napríklad antidiskriminačný zákon i medzinárodných záväzkov, voči ktorým sa SR zaviazala.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné