Prívrženci prezidenta Pobrežia slonoviny napadli misiu OSN

Prívrženci prezidenta Pobrežia slonoviny napadli misiu OSN Ilustračné foto SITA, APABIDJAN 28. decembra (WEBNOVINY) – Dav prívržencov prezidenta Pobrežia slonoviny Laurenta Gbagba napadol v utorok v Abidjane konvoj mierotvornej misie OSN, pričom zranil jedného jej príslušníka. Vo vyhlásení o tom informovala misia UNOCI. Dav zranil vojaka mačetou a zapálil jedno z troch vozidiel. Konvoj prevážal 22 mierotvorcov. OSN útok odsúdila a opäť vyjadrila odhodlanie pokračovať vo svojej misii na Pobreží slonoviny. Prezident Gbagbo OSN a jej misiu v krajine obviňuje zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny.

Gbagbo, ktorý stojí na čele krajiny 10 rokov, odmietol výsledky novembrových volieb uznané OSN. Podľa nich je víťazom jeho politický rival Alassane Ouattara. OSN informovala, že povolebné násilnosti si vyžiadali najmenej 173 ľudských životov a že do susednej Libérie v strachu pred vypuknutím vojny už ušlo takmer 20 tisíc obyvateľov Pobrežia Slonoviny. Európska únia vydala zákaz udeľovania víz pre Gbagba a 18 jeho najbližších spojencov.

V utorok do Abidjanu v tejto súvislosti pricestovali prezidenti Beninu, Sierry Leone a Kapverdských ostrovov reprezentujúci Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS). Gbagbovi odovzdali ultimátum, na základe ktorého mu v prípade pokračujúceho vzdorovania podriadiť sa výsledkom volieb hrozia použitím vojenskej sily.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné