Putin neočakáva zopakovanie sporov o dodávky energií

Putin neočakáva zopakovanie sporov o dodávky energií Vladimir PutinFoto: SITA/APMOSKVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Ruský premiér Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že susedné štáty Ukrajina a Bielorusko plnia existujúce kontrakty a na Nový rok neočakáva zopakovanie sporov o dodávky energií. "Teraz máme dohody so všetkými našimi partnermi … Súčasné dohody sú podpísané a plnené," povedal Putin novinárom. Prerušenie dodávok prostredníctvom ruských distribučných sietí smerom na západ boli v posledných rokoch v dôsledku sporov o ceny a objem energií v posledných rokoch bežné. Ruský premiér ďalej uviedol, že stále podporuje svoj skorší návrh na zlúčenie ruskej spoločnosti Gazprom a ukrajinského podniku Naftogaz.

"Nemyslím si, že tento návrh je bezcenný, Naftogaz sa stane menšinovým akcionárom, stane sa ale menšinovým akcionárom veľkej globálnej spoločnosti a jeho hlas bude počuť," povedal ruský premiér. Návrhy na zlúčenie energetických spoločností Ukrajina tento rok odmietla.

Ruský Gazprom a ukrajinská firma Naftogaz stáli v centre sporu, ktorý v januári minulého roka na zhruba dva týždne zastavil tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do európskych krajín. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné