Radičová chce vzdelanejších starostov

Radičová chce vzdelanejších starostov Slovenská premiérka Iveta Radičová. Ilustračné foto.Foto: SITA/Michal Svitok POPRAD 29. marca (WEBNOVINY) – V rámci pripravovaných zmien vo volebných zákonoch vláda preveruje možnosť podmienky minimálneho vzdelania pre starostov a primátorov.

Informovala o tom na dnešnom rokovaní Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na Štrbskom Plese premiérka Iveta Radičová. Zavedenie vzdelanostných kritérií vo volených funkciách v súčasnosti posudzujú experti na volebné právo a ústavní právnici.

„Nemôžeme prijímať zákon, ktorý by nespĺňal základné kritériá ústavy, ústavnosti a ochrany ľudských práv, nesmie byť ani diskriminačný,“ uviedla pre médiá Radičová. Podľa nej je prirodzené a úplne normálne, že starosta by mal vedieť nielen čítať, ale aj rozumieť zákonom.

Právni experti posudzujú aj zmeny volebných zákonov, ktoré by zabránili manipulácii volieb, vynášaniu hlasovacích lístkov, aj spôsob voľby negramotných ľudí. Samospráva sa podľa predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Sýkoru nebráni tomu, aby bolo pre starostov a primátorov predpísané určité minimálne vzdelanie.

„Je tu problém, ktorý súvisí s legislatívou a ústavnosťou,“ uviedol Sýkora. Určité minimálne vzdelanie nie je podľa neho požiadavkou samosprávy. ZMOS však s touto požiadavkou nemá problém. „Nebránime sa, aby bolo predpísané vzdelanie na výkon funkcie starostu alebo primátora, pretože je na nás veľká miera zodpovednosti a právomocí,“ uviedol Sýkora. Podľa neho je len samozrejme, že ak starostovia a primátori rozhodujú v dôležitých otázkach, mali by mať aj príslušné vzdelanie.

Premiérka Iveta Radičová sa dnes na Štrbskom Plese zúčastnila na rokovaní Rady Združenia miest a obcí Slovenska. So samosprávou bude vláda rokovať aj na budúci týždeň, keď sa na Štrbskom Plese uskutoční výjazdové zasadnutie vlády.

Pripomeňme si: Sľub starostu Richnavy


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné